AISI 9310 çeliğine karburizasyon öncesi yapılan bakırkaplamanın gözenek özelliğinin incelenmesi
Investigation of the porosity properties of copper plating before carburization on AISI 9310 steels
- Tez No: 663744
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
TTürk Genel Maksatlı Helikopter Projesinde yer alan dişli kutusundaki parçalarda AISI 9310 çeliği kullanılmaktadır. Düşük alaşımlı bu çeliklere yüksek mukavemet kazandırmak için bir sertleştirme yöntemi olan karburizasyon işlemi yapılmaktadır. Karburizasyon işlemi öncesi, parçaların sertleşmesi istenmeyen bölgelerine maskeleme yapmak amacıyla bakır kaplama uygulanır. Bu proje, karburizasyon öncesi uygulanan bakır kaplamanın genel özellikleri ve özellikle kaplamanın gözenek özelliklerinin incelenmesini kapsamaktadır. Bakır kaplama, endüstride birçok alanda kullanıldığı gibi ısıl işlem öncesi yapılan muazzam bir maskeleme aracıdır. Oldukça ucuz ve kolay bir şekilde kaplanabilir olması, kaplama dünyasında ona vazgeçilmez bir rol verir. Bu çalışmada, bakır kaplamanın gözenek özelliklerine etki eden parametreler belirlenmiş ve deneysel çalışmalarda en iyi gözenek özelliklerinin hangi parametrelerde elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AISI 9310 steel is used in the parts of the gearbox in the Turkish Utility Helicopter Project. In order to give these low alloy steels high strength, carburization process, which is a hardening method, is performed. Before the carburization process, copper plating is applied to mask the parts where hardening is not desired. This project covers the examination of the general properties of the copper plating applied before carburization, and especially the porosity properties of the plating. Copper plating which is used in many different sectors in the industry, is a great maskingtool applied before heat treatment. Its cheapness and easiness to plate gives it an indispensable role in the world of chemical plating. In this study, the parameters affecting the porosity properties of the copper plating were determined and the parameters at which the best porosity properties were obtained in the experimental studies were determined.