Hemşirelerin iş stresi ve tükenmişlik düzeyleri ile meslek ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between nurses' job stress and burnout levels and job and life satisfaction levels
- Tez No: 663746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KAVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırma bir eğitim araştırma hastanesinde görev yapan hemşirelerin iş stresi ve tükenmişlik düzeyleri ile meslek ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma Eylül-Kasım 2020 tarihleri arasında Dr Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini hastanede görev yapan 690 hemşire oluşturmuştur. Evrenin tamamına ulaşmak hedeflendiğinden örnekleme yöntemine gidilmemiştir. Veriler gönüllü 642 hemşireden Tanımlayıcı Özellikler Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Hemşire İş Doyum Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS 22 paket programı kullanılmış, frekans ve yüzde hesapları, ortalama ve standart sapma değerleri ile ANOVA testi, t-testi, Mann Whitney-U testi, regresyon ve korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was descriptively designed and conducted in order to determine the correlation of job stress and burnout levels of nurses working in a training and research hospital with their job and life satisfaction levels. Material and Method: The study was conducted in the Dr Ersin Arslan Training and Research Hospital between September and November 2020. The population of the study consisted of 690 nurses working in the hospital. Sampling method was not used since it was aimed to reach the whole population. The data were collected from voluntary 642 nurses using Descriptive Characteristics Form, Perceived Stress Scale, Maslach Burnout Inventory, Job Satisfaction Scale for Nurses, and Satisfaction With Life Scale. SPSS 22 packaged software was used to evaluate data. Frequency and percentage calculations and mean and standard deviation values were used and ANOVA test, t-test, Mann Whitney-U test, and regression and correlation analyses were performed. Findings: Table 4.7 shows the correlation between total scale scores of the nurses participating in the study.