Angle doğum ağrısı ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması ve nonfarmakolojik yöntem kullanılarak etkinliğinin değerlendirilmesi
Turkish adaptation of the angle labor pain questionnaire and evaluation of its effectiveness by using A nonparmacological method
  1. Tez No: 663755
  2. Yazar: BURCU TUNCER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT ÖZERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Angle Doğum Ağrısı Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması ve aynı zamanda alt sırt masajı uygulanarak sağlanan doğum ağrısındaki değişimi ölçmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma metodolojik ve randomize kontrollü deneysel olmak üzere iki aşamada Eskişehir Şehir Hastanesi Doğum Kliniğinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma 15 Aralık 2019-30 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılmış, ilk aşamasına 229 kadın, ikinci aşamasına uygulama (n=30) ve kontrol (n=30) grubu olmak üzere toplam 60 kadın dahil edilmiştir. Veriler doğum eyleminin erken aktif fazındaki gebelerden,“Gebe Tanıtım Formu”,“Doğum Eylemi İzlem Formu”, Angle Doğum Ağrısı Ölçeği Türkçe Formu (ADAÖ)“ ve ”Visual Analog Skala (VAS)" ile toplanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizleri değerlendirilmiş; ikinci aşamasında uygulama grubuna, rutin bakım ve izleme ek olarak, alt sırt bölgesi masajı uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, normal dağılımı test etmek için; Shapiro Wilk normallik testi ve Q-Q grafikleri ve grupların karşılaştırılmasında; ki-kare testi, veri dağılımına göre Mann Whitney U ya da bağımsız gruplarda t testi, tekrarlayan ölçümlerde iki yönlü kovaryans analizi, kısmi eta kare ve spearmen korelasyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Doğrulayıcı faktör analizinde, ölçeğin faktör yapılarının orijinal ölçek yapısı ile benzer olduğu belirlenmiştir. Ölçek maddelerinin toplam ölçek puanı ile korelasyonunun anlamlı ve pozitif yönde (r=0,379- 0,757); ölçeğin VAS ile korelasyonun anlamlı ve pozitif yönde olup yüksek düzeyde (r=0,682) olduğu saptanmıştır. Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı toplam ölçekte 0,904; alt boyutlarda 0.717-0.853 bulunmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında; grupların ağrı puan ortalamaları sırasıyla, ön test ve son test olarak; uygulama grubunda 6,57±0,34 ve 5,54±0,27 (VAS), 156,11±6,54 ve 135,56±6,38 (ADAÖ); kontrol grubunda 5,74±1,85 ve 7,06±0,27 (VAS), 126,42±6,54 ve 142,23±6,38 (ADAÖ) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to adapt Angle Birth Pain Questionnaire to Turkish and evaluate its effectiveness in measuring the change in labor pain achieved by applying lower back massage. Method: The research was carried out in the obstetrics clinic of Eskişehir Şehir Hospital in two stages, methodological and randomized controlled experimental. The research was conducted between 15 December 2019 and 30 July 2020, including 229 women in the first stage, and 60 women in the second stage, including the treatment (n=30) and control (n=30) groups. Data were collected from pregnant women in the early active phase of labor with“Pregnancy Introduction Form”,“Labor Follow-up Form”,“Angle Labor Pain Scale Turkish Form (ALPQ-T)”and“Visual Analogue Scale (VAS)”. In the first stage of the study, the validity and reliability analyzes of the scale were evaluated. In the second phase, in addition to routine care and monitoring, lower back massage was applied to the treatment group. In evaluating the data; descriptive statistics, Shapiro Wilk normality test and Q-Q graphs, in comparison of groups; Chi-square test, Mann Whitney U or t-test in independent groups, Two-way covariance analysis, partial eta-square and Spearmen correlation tests were used. Results: In the confirmatory factor analysis, it was determined that the factor structures were similar to the original scale structure. The correlation of the scale items with the total scale score was significant and positive (r=0,379-0,757); The correlation of the scale with VAS was found to be significant and positive and at a high level (r=0,682). Cronbach Alpha reliability coefficient is 0.904 in total scale; 0,717-0,853 in sub-dimensions. In the second stage of the research; The average pain scores of the groups were respectively pre-test and post-test; 6.57±0.34 and 5.54±0.27 (VAS), 156.11±6.54 and 135.56±6.38 (ALPQ-T) in the treatment group; 5.74±1.85 and 7.06±0.27 (VAS), 126.42±6.54 and 142.23±6.38 (ALPQ-T) in the control group.