Türk geleneğinde kına ve Sivas yöresinde geline kına yakma örneği
Henna in Turkish tradition and an example of burning henna to the bride in Sivas region
  1. Tez No: 663796
  2. Yazar: GÜLTEN BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESRUH SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Kına Geleneği, Sivas Yöresindeki gelin kınaları üzerinden incelenmiştir. Sivas kentinin tarihi ve kültürel yapısı çözümlenmiş, gelin kınası ve yöredeki uygulamaları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Kına törenlerindeki yöreye has uygulamalar ve türküler üzerindeki etkileri de bu bağlamda değerlendirilmiştir. Sivas yöresindeki gelin kınalarının incelenmesinde, kuramsal temel oluşturması için öncelikle kültür ve gelenek kavramlarına yer verilmiştir. Uygarlık tarihi içinde önemli bir yere sahip olan kültür ve gelenek kavramlarının ne olduğu, kuramsal geçmişi ve bugündeki anlamı incelenmiştir. Ardından kına geleneğinin tarihsel süreci ve özellikleri aktarılarak Sivas Yöresindeki Gelin Kınalarının çok daha kapsamlı karşılaştırılması için zemin oluşturulmuştur. Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Yapılan bu akademik çalışmada yöntembilim olarak Nitel Araştırma Yöntemleri içerisinde yer alan Durum Çalışması ve İçerik Analizi kullanılmıştır. Elde edilen yazılı ve görsel belgeler ile Sivas Yöresinde çekilmiş belgeseller ve kaynaklar bu yöntembilim üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Henna Tradition, which has a history of thousands of years, was examined through the bride henna in Sivas region. The historical and cultural structure of Sivas city has been analyzed, bridal henna and its applications in the region have been discussed in detail. The local practices in henna ceremonies and their effects on folk songs are also evaluated in this context. In the analysis of bride henna in Sivas region, the concepts of culture and tradition are primarily used to form a theoretical basis. The meaning of the concepts of culture and tradition, which have an important place in the history of civilization, their theoretical past and their current meaning are examined. Then, by giving information about the historical process and characteristics of the henna tradition, a basis was formed for a much more comprehensive comparison of Bridal Henna in Sivas Region. In the conclusion part, the findings obtained were evaluated. In this academic study, case study and content analysis, which are among qualitative research methods, were used as methodology. The written and visual documents obtained and the documentaries and sources shot in Sivas region were analyzed through this methodology.