Brexit ve Büyük Britanya üzerinde iktisadi etkileri
Brexit and its economic impacts on Great Britain
  1. Tez No: 663797
  2. Yazar: HÜSEYİN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Avrupa Birliği (AB) belki de insanlık tarihi boyunca inşa edilmesi başarılan en büyük siyasal ve ekonomik entegrasyon projesidir. Öyle ki üyesi olan birçok ülke arasında ortak para birimi kullanılmakta, üyeler arasında sınır geçiş kontrolleri yapılmamakta ve kişilerin, malların, sermayenin ve hizmetlerin serbest dolaşımını içeren dört temel özgürlüğü benimseyerek kurulan bir ortak Pazar dahilinde ticari faaliyetler sürdürülmektedir. Bu bakımdan AB, ekonomik entegrasyonun en ileri örneğini teşkil etmektedir. Birleşik Krallık'ın (BK), Haziran 2016'da yapılan Brexit referandumuyla AB'den ayrılma kararı alması ise içerisinde sosyal, siyasal ve ekonomik sebepleri barındıran çok boyutlu ve karmaşık bir olgudur. Bu tez çalışmamızda esas olarak Brexit referandumunun sebeplerini ve olası iktisadi sonuçlarını tespit etmeye çalıştık. Bu amaçla BK-AB ilişkilerinin kısa tarihi ile Brexit referandumu öncesi BK'da yaşanan önemli gelişmeleri ve Brexit sürecini dikkatle inceleyip referanduma giden süreci ve Brexit'in hem ekonomik hem de sosyal ve siyasal sebeplerini ayrıntılı bir şekilde sunmaya çalıştık. Devamında ise bir çok uluslararası kuruluşun yayınladığı ekonomik tahminler ve raporlar doğrultusunda Brexit'in BK ve AB ekonomilerine olabilecek ekonomik etkilerini ortaya koymaya çalıştık. Elde ettiğimiz veriler, Brexit'in ekonomik olarak her iki tarafa da olumsuz yansımaları olacağını, ancak BK'nın karşılaşacağı ekonomik maliyetin AB'ye nazaran çok daha fazla olacağını ortaya koymaktadır. Realist bir bakış açısıyla rasyonel seçim teorisinin esas alındığı bu tezde Brexit hadisesi ağırlıklı olarak ekonomik etkenler çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) is perhaps the biggest political and economic integration project that has been achieved in human history. So much so that the common currency is used between many member countries, border crossing controls are not made between members, and commercial activities are carried out within a common market established by adopting four basic freedoms that include the free movement of persons, goods, capital and services. In this respect, the EU is the most advanced example of economic integration. The decision of the United Kingdom (UK) to leave the EU with the Brexit referendum held in June 2016 is a multidimensional and complex phenomenon that includes social, political and economic reasons. In this thesis, we mainly tried to identify the causes and possible economic consequences of the Brexit referendum. For this purpose, we carefully examined the brief history of UK-EU relations and important developments in the UK on the eve of the Brexit referendum and the Brexit process, and tried to present the process leading to the referendum and the economic, political and social causes of Brexit in detail. Afterwards, we tried to reveal the possible economic effects of Brexit on the UK and EU economies in line with the economic predictions and reports published by many international organizations. The data we have obtained reveal that Brexit will have negative effects on both sides economically, but the economic cost the UK will face will be much higher than the EU. Brexit has been mainly discussed within the framework of economic factors in this thesis which is based on rational choice theory from a realist perspective.