Okul öncesi döneme yönelik çizgi filmlerde yer alan toplumsal cinsiyet eşitliğine ait göstergelerin incelenmesi (TRT Çocuk Kanalı örneği)
Examination of gender equality indicators in cartoons for preschool period (TRT Child Channel example)
- Tez No: 663823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALÜK ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Çocuk kanalında yayınlanan 5 çizgi filmin toplumsal cinsiyet eşitliğine ait göstergelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda TRT Çocuk kanalında yayınlanan yerli yapım“Ciciki”,“Canım Kardeşim”,“Biz İkimiz”,“Niloya”ve“Maysa ve Bulut”çizgi filmlerinin beşer bölümü olmak üzere toplamda 25 bölüm incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma özelliği taşımaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Ayrıca kategoriler Göstergebilimsel analiz ile incelenmiştir. Çizgi filmlerin toplumsal cinsiyet eşitsizliği yönünde mesajlar içerdiği tespit edilmiştir.“Ev İçinde ve Ev Dışında Yapılan İşler Kategorisi”nde elde edilen bulgular doğrultusunda incelenen çizgi filmlerin toplumsal cinsiyet eşitsizliği yönünde mesajlar içerdiği ve çizgi film karakterlerin toplumsal cinsiyet rollerinde kalıp yargılara temel oluşturacak şekilde yansıtıldığı saptanmıştır. Benzer bulgulara“Duygular ve Kişilik Özellikleri Kategorisi”nde de rastlanılmıştır. İnsani olan duyguların dişil ve eril karakterler ile kalıp yargılara temel oluşturacak nitelikte olduğu saptanmıştır.“Çizgi Karakterlerin Kıyafet Türü ve Renkleri Kategorisi”nde elde edilen bulguların da toplumsal cinsiyet rollerinde kalıp yargılar oluşturacak nitelikte olduğu yönündedir. Gerek renk gerek desen seçiminde dişil ve eril ayrımı tespit edilmiştir. Sonuç olarak TRT Çocuk kanalında yayınlanan yerli yapım 5 çizgi filmde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yönelik bulgular saptanmış ve bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, it was aimed to examine the indicators of gender equality in 5 cartoons broadcasted on Turkey Radio and Television Corporation (TRT) Child channel. For this purpose, the National production“Ciciki”,“Canım Kardeşim”,“Biz İkimiz”,“Niloya”and“Maysa ve Bulut”cartoons, which were broadcasted on TRT Child, were selected. The 5 most watched episodes of each cartoon were chosen. In total, 25 episodes were examined. The research has qualitative research characteristics. Content analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study. In addition, the categories were examined with semiotic analysis. It has been determined that cartoons contain messages about gender inequality. In line with the findings obtained in the category of“Jobs Done Inside and Outside the Home”, it was determined that the cartoons examined contain messages about gender inequality and that cartoon characters are reflected in gender roles in a way that forms the basis of stereotypes. A similar result was found in the“Emotions and Personality Traits Category”. It has been determined that human emotions are the basis for feminine and masculine characters and stereotypes. The findings obtained in the“Clothing Type and Colours of Cartoon Characters Category”indicate that it is capable of forming stereotypes in gender roles. The distinction between feminine and masculine has been determined in both colour and pattern selection. As a result, findings regarding gender inequality were found in 5 locally produced cartoons broadcasted on TRT Child channel and suggestions were made accordingly.