Anaerobic treatment kinetics of municipal landfill leachate
Düzenli çöp depolama alanlarında oluşan sızıntı suyunun havasız arıtım kinetiği
  1. Tez No: 66383
  2. Yazar: HACER TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET düzenli çöp depolama alanlarında oluşan sızıntı suyunun havasız arıtım kinetiği Düzenli depolama, evsel katı atıkların bertarafında en ekonomik yöntem olması nedeniyle, özellikle gelişmekte olan ülkeler için daha uzun yıllar tercih edilen yöntem olmaya devam edecektir. Ekonomik avantajların yanısıra düzenli depolama yönteminde çevreye olan olumsuz etkiler ve diğer riskler minimize edilirken atıkların kontrollü şartlarda ayrışarak daha inert ve kararlı maddelere dönüşümü sağlanır. Çöp sahalarında fiziksel kimyasal ve mikrobiyolojik prosesler sonucu atıklar ayrışırken oluşan sıvı (sızıntı suyu) ve gazların kirletici yükleri oldukça yüksek olduğundan kontrol altında tutulmaları gerekmektedir. Çöp sahalarında oluşan gazların toplanması ve temizlenerek enerji üretiminde kullanılması günümüzde uygulanmaktadır. Düzenli depolama işletilmesinde, karşılaşılan en büyük problem ise sızıntı suyunun toplanması ve arıtımıdır. Sızıntı suyu kompozisyonu; çöp kompozisyonu, pH, redox potansiyeli, iklim şartlan ve depolama yaşına göre farklılık gösterir. Atıkta bulunabilecek zehirli maddeler depolama alanındaki mikrobiyolojik faaliyetleri yavaşlatacağından sızıntı suyu kompozisyonunu etkileyecektir. Ortam pH'sı atık ile sızıntı suyu arasındaki çökme, çözünme, redox ve tutma reaksiyonları gibi kimyasal prosesleri etkiler. Redox potansiyeli sızıntı suyundaki besin elementleri ve metallerin çözünürlüğünü etkiler. Depolama yaşı, depo sahasındaki havasız arıtma kademesine bağlı olarak, sızıntı suyu karakterini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Genç depo sahalarındaki sızıntı suyunda biyolojik olarak kolay parçalanabilen uçucu yağ asitleri oranı yüksektir. Depolama yaşı arttıkça mikrobiyolojik ayrışma tamamlandığından kolay ayrışan organik maddelerin oranı düşer. Bu yüzden genç depolama sahalarındaki sızıntı suyu BOİ:KOİ oranı > 0.5 iken yaşlı depo sahalarındaki sızıntı suyunda BOİ:KOİ oranı < 0. 1 dir. 2-3 yıllık depo alanlarında özellikle organik maddeler, mikrobiyolojik türler ve inorganik kirlilik yükleri maximuma ulaşır. Ancak bazı depo alanlarında uzun süre depolama devam ettiğinden yeni ve eski sızıntı sulan karışmakta, dolayısıyla bu tip depolamalarda kesin bir depolama yaşından söz etmek mümkün olmamaktadır. Sızıntı suyu organik ve inorganik iyonlar ile metaller dışında mikrokirleticiler de içerebilmektedir. 20 ay süren bir deneysel çalışma programı ile yürütülen bu tez ile genç evsel katı atık düzenli depo sahalarında oluşan sızıntı sulanırın havasız arıtılabilirliliği ile ilgili bilimsel ve teknolojik esaslar tanımlanmış ve arıtma prosesinin kararlı durumu modellemesi yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında İzmir Harmandalı evsel çöp depolama alanında oluşan sızıntı suyu kullanılmıştır. Bu depolama sahasının alanı 90 Hektar olup günde 1000 ton çöp depolanmaktadır. Depolama 3.5 yıl önce
Özet (Çeviri)
SUMMARY Landfill leachate taken from a young municipal landfill site («3.5 years old), containing high organic contaminants (Total Organic Carbon -TOC of about 5000 mg L'1), was treated in bench-scale Anaerobic Sequencing Batch Reactors (ASBR), and an Anaerobic Hybrid Bed Filter (AHBF) at 35°C. 20 months testing program has been conducted at varied influent leachate concentration of 546-4800 mgTOC L'1, Hydraulic Retention Time(HRT) of 10-1.5 days and Solid Retention Time(SRT) of 40-9 days in ASBR' s and influent leachate concentration of 1250-4490 mgTOC L'1, and HRT of 5.1-0.9 days in AHBF. ASBR achieved 73.9% TOC removal at maximum organic loading rate of 2.8 kgTOC m*3 d“1 at 1.5 days of HRT and 65.3% at 0.561 kgTOC kgVSS”1 d*1 of maximum specific loading rate and 2 days of HRT. The AHBF maintained 74.7% TOC removal at 1.08 kgTOC m'3 d"1 of loading and 2.4 days of HRT. Methane conversion ratio averaged 0.742 m3CH4 kgTOC*1 removed at(STP). Reaction rate constants obtained from ASBR and AHBF data were ko = 483-1480 mg i;1