İnanç turizmi yönünden İzmir'deki kiliseler ve sinagoglar
Churches and synagogues in Izmir in terms of faith tourism
- Tez No: 663832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAZIM ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnanç Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada inanç turizmi ekseninde İzmir'deki belli başlı kilise ve sinagoglar ele alınmıştır. Bu amaçla turizm, inanç turizmi ve onun günümüzdeki durumu ele alınmış ve buradan hareketle dünyadaki ve Türkiye'deki önemli merkezlerden örnekler çalışmada sunulmuştur. Tarihi süreçte Müslümanlar ve diğer din mensuplarının bir arada olduğu İzmir'in geçmişten günümüze durumu aktarılmıştır. Yapılan çalışmalar incelenmiş ve İzmir'de mensuplarınca uğranılan ve ziyaret edilen birçok kilise ve sinagog olduğu görülmüştür. Bu kilise ve sinagogların günümüze kadar gelenleri ve kayıtlarda bulunanlarının dışında tahrip olmuş ve kaybolmuş çeşitli dini mekanların da olduğu görülmüştür. Günümüzde bu mekanlara olan ilginin arttığı anlaşılmıştır. Bütün bu eğilimlerin insanların geçmişten bugüne özellikle Tanrı inancı ve algısının etkili olduğu da çalışmada vurgulanmıştır. İlahi olan ve olmayan din mensuplarınca Tanrının çok farklı şekillerde algılanmış ve inanılmış olması ibadethanelerin ve manevi tatmin yerlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu çerçevede birçok bölge ve şehirlerde bu mabetler tarihi süreçten bu yana kurulmuş ve günümüze kadar bir süreç yaşanmıştır. Bu açıdan da İzmir özelinde bakıldığında çalışma kapsamında inanç turizmi çerçevesinde 14 kilise ve 14 sinagogla ilgili bilgiler verilmiş ve fotoğraflarla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the major churches and synagogues in İzmir in terms of faith tourism are discussed. For this purpose, tourism, faith tourism and the current situation is discussed, and primary examples from Turkey and the world are presented in the study. The history of Izmir, where Muslims and other religious members have always lived together, is reflected comprehensively. Related studies were examined, and it was observed that there are many churches and synagogues visited by their members in İzmir. Apart from the churches and synagogues that have survived to the present day and been kept in the records, various religious sites that were destroyed and lost are also revealed. Interest in these places has been observed to increase lately. It was also emphasized that people's belief in God and perceptions of God from past to present were effective in these structures. The fact that God was perceived and believed in many different ways by the believers of the divine and non-divine religions led to the emergence of places of worship and spiritual satisfaction. In this framework, these temples have been established in many regions and cities throughout history and have survived to the present day. From this point of view, information about 14 churches and 14 synagogues in Izmir was given within the scope of faith tourism and their photographs are presented.