Muhasebe literatüründe kurumsal yönetim ve iç denetime metodolojik bakış
Methodological wiew of corparete governance and internal audit in accounting literature
  1. Tez No: 663833
  2. Yazar: HAZAL MAVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
2000'li yıllarda yaşanan muhasebe skandallarından sonra kurumsal yönetim ve iç denetim kavramı önemleri giderek artan yapılar haline dönüşmüşlerdir. İç denetim kurumsal yönetimin anlaşılması, uygulanması, muhasebe ve finans verilerinin doğruluğunu desteklemektedir. Bilimin toplum için olduğu savından yola çıkarak literatür bu uygulamaların neler olduğu, kapsamının nasıl olması gerektiği ve ilgili uygulamaların işletmeler üzerindeki etkisini ölçen bulgularla uygulamayı desteklemelidir. Bu çalışmanın amacı, muhasebe literatüründeki 2009-2020 yılları arasında yayınlanan makalelerin metot ve konu açısından incelemek, mevcut literatürdeki metodolojik artı ve eksilerinin tespitini belirlemek ve önerilerde bulunmak suretiyle literatüre katkı sağlamaktır. Literatür araştırması yapılan bu çalışmada metot yönünden 114 makale, çalışma yöntemleri, kullanılan veri gibi kıstaslara göre incelenip kategorize edilmişlerdir. İncelenen kantitatif yöntemlerde, piyasa modelin tercih edildiği çalışmalarda en çok kullanılan BİST 100 endeksi olduğu ve BİST Kurumsal Yönetim endeksinde işlem gören firmalar olduğu görülmüştür. BİST'te işlem gören işletmelerde kullanılan metotlar genellikle parametrik olmayan metotlar olduğuda dikkat çekmektedir. Konuyla ilişkili olarak bir bölümünün izlediği analiz yöntemlerinin çelişkili olduğu görülmektedir. Akademik çalışmaların uygulamaya önerilerde bulunabilmesi ve pratik iş yaşamına katkı sağlayabilmesi için öncelikle metodolojik olarak doğru tercihler yapılması, verinin doğru bir şekilde toplanması ve toplanan veriye uygun analizler yapılması gerekmektedir. Yapılan inceleme sonunda, mevcut literatürde, ampirik çalışmaların ağırlıklı olduğu ve mevcut ampirik çalışmaların büyük bölümünün kantitatif araştırma yöntemlerine dayandığı görülmektedir. Bu bakımdan içerik açısından zengin olan mevcut literatüre ek olarak özellikle finansal ve örgütsel performans, bilgi kalitesi ve benzeri başarı odaklı kalitatif çalışmaların yapılması gerek akademik camiada gerekse pratik iş yaşamında değerli katkılar sunabilir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance and internal audit has become increasingly important concepts, after the accounting scandals in the 2000s. Internal Audit makes the corporate governance clear. Internal Audit supports, implementation and correctness of accounting and financial data. Based on the argument that science is for society, literature should support the application with findings that measure what these applications are, what their scope should be, and the impact of related applications on businesses. The aim of this course is to examine the methodological examination of academic studies conducted in corporate governance and internal audit in Turkish literature in 2009-2020. The aim of thisstudy is to examine the methodological aspects of academic studies conducted in the field of corporate governance and internal audit in Turkish literatüre between 2009 and 2019. In this study, 114 studies of corporate governance and internal auditing in accounting literatüre published between 2009 and 2019 are discussed the quantitative method examined, it was seen that the most used BIST 100 index and the companies trading in the BIST Corporate Governance index were preferred in the market model. It is noteworthy that the methods used in transaction enterprises in BIST are generally non- parametric methods. It is seen that the analyzes of some of them on the subject are contradictory. At the end of the research, it is seen in the current literature that theoretical studies are predominant and most of the current empirical studies are based on quantitative research methods. In the empirical studies examined, qualitative research generally included information such as how a practice was handled in a company, how it was established and executed. In addition to the existing literature, which is rich in terms of content, conducting qualitative studies focused on financial and organizational performance, information quality and similar success can provide valuable contributions both in the academic community and in practical business life. It seems that the analysis methods followed by some of the quantitative studies examined are contradictory. In order for academic studies to make suggestions for implementation and contribute to practical business life, it is necessary to make correct methodological choices, to collect the data correctly and to make appropriate analysis of the collected data.