Telematik verilerine dayalı sürücü sınıflandırma ve uyarı sistemi
Driver classification and alert system based on telematics data
- Tez No: 663840
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araçlar üzerinden sürüş ile ilgili verilerin alınıp değerlendirilmesine yarayan telematik sistemlerin kullanımı günümüzde araç içerisinde kullanılan teknolojik birimlerin artması ile daha yaygın hale gelmiştir. Yapılan bu çalışmada araçlar üzerinden alınan telematik verileri analiz edilmiş olup bu veriler üzerinden sürücü sınıflandırması yapabilmek için uygun bir veri seti hazırlanmıştır. Hazırlanan sürüş verileri eğiticili öğrenme yöntemiyle, yapay sinir ağları ve karar ormanları temelli sınıflayıcı modelleri oluşturulmasında kullanılmıştır. Yapay sinir ağlarının eğitilmesinde kullanıcı bağımlı kritik değer içermeyen, diğer eğitme yöntemlerine göre hızlı sayılabilecek ölçekli eşlenik gradyan yöntemi kullanılırken, karar ormanında bulunan her ağacın geliştirilmesinde ise rastgele alt telematik veri seti seçimi ve rastgele özellik seçimi yapılmıştır. Oluşturulan sınıflandırıcı modelleri üzerinde benzetim çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Model üzerinden sürücü sınıflama doğrulaması yapıldıktan sonra bir mikrodenetleyici üzerinde çalıştırmak amacıyla yazılım oluşturulmuştur. Telematik verilerinden sürücü sınıflandırması yapmak amacıyla örnek bir sistem mimari tasarımı ortaya koyulmuş ve sürücü ve kontrol birimlerinin kullanabileceği örnek bir kullanıcı arayüzü tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The telematics systems, which are used to collect and evaluate data about driving over vehicles, has become more widespread with the increase of technological units used in the vehicle today. In this study, telematics data received from the vehicles were analysed and an appropriate data set was prepared to classify the drivers through these data. The driving data were used to develop artificial neural network and decision forest-based classification models with the supervised learning technique. The scaled conjugate gradient algorithm, which does not require user adjusted critical variables as in other learning algorithms, is used for developing artificial neural network-based telematics data classifier and selecting random sub-telematics dataset and selecting random feature techniques are used in the development of each tree in the decision forest. The simulation studies are done with the developed classification models. After verification of the models for the driver classification, the coding for a sample microcontroller was carried out. In order to make driver classification from telematics data, a sample system architecture has been introduced and a sample user interface design that can be used by the driver and driver control units has been developed.