Compressibility and air permeability of weft knitted rib fabrics from glass yarn
Cam lifinden yapılan örme kumaşların hava geçirgenliği ve inceliği
  1. Tez No: 663932
  2. Yazar: KIYMET SAVCI GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ERDEM İNCE, YRD. DOÇ. HALİL İBRAHİM İÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Cam, karbon ve aramid gibi yüksek performanslı iplikler kullanılarak çift yataklı örme makinelerinde örüldüklerinde esneyebilen, birbirine geçmeli ilmeklerden oluşan, üç boyutlu, gözenekli atkı örgülü kumaşlar çok sayıda teknik uygulama alanına sahiptir (örneğin rahat koruyucu giysi, kimyasal ve aleve dayanıklı filtre ortamı ve darbeye dayanıklı polimer matrisli kompozit malzeme). Bu kumaşların teknik uygulama alanlarındaki performansları, öncelikle örgü deseni (mimarisi) tarafından dikte edilen ve kumaşın hava geçirgenliği ile ölçülen kumaş gözenekliliğine (veya elyaf hacmi oranına) bağlıdır. Bu çalışmada 136 tex numaralı tek uçlu E-cam iplikten 3 kat kullanılarak 1x1, 2x2, İngiliz ve balıkçı ribana desenli atkı örme kumaşlar üretilmiştir. Kumaşları örmek için 5E incelikte manüel, düz, çift yataklı Brother KH 868 marka bir atkılı örme makinesi kullanılmıştır. Kumaşların kalınlığı (sıkıştırma ve gevşeme süreçleri esnasında), alansal yoğunluğu, sıra sıklığı, çubuk sıklığı, ilmek uzunluğu ve hava geçirgenliği ölçülmüştür. Örgü mimarisinin hava geçirgenliği ve sıkıştırılabilirlik ile kumaşın fiziksel özelliklerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Expandable, intermeshed, three dimensional, porous weft-knitted fabrics manufactured on double-bed knitting machines have numerous technical application areas (comfortable protective clothing, chemical and flame resistant filter media, and impact resistant polymer matrix reinforced composite reinforcement); as they are knitted from high performance fibers such as glass, carbon and aramid. The performances of these fabrics in technical application areas depend on the fabric porosity (or fiber volume fraction) that is primarily dictated by the knit pattern (pattern), and quantified by permeability of the fabric to air. In this study, weft knitted fabrics with 1x1, 2x2, English, and fisherman rib patterns from 3-ply E-glass yarn with a nominal single-end yarn count of 136 Tex were manufactured. A manual, flat, double-bed weft knitting machine with a fineness of 5E was used to knit the fabrics. Thickness (compression, and relaxation), areal density, course-density, wale-density, loop length, and air permeability of the fabrics were measured. The effects of knitting pattern on the physical properties of the fabric with air permeability and compressibility have been studied.