Temporomandibular eklem innervasyonu: Anatomik çalışma ve klinik yansımaları
Temporomandibular joint innervation: Anatomical study and clinical implications
- Tez No: 663931
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM VARGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Temporomandibular bozukluklar ve bunlara bağlı ağrılar toplumda sıklıkla görülen ve çoğunlukla rekürren olmaları nedeni ile sosyal hayatı ciddi olarak etkileyen durumlardır. Günümüzdeki temporomandibular eklem (TME) innervasyonu bilgisi, bu hastalarda altta yatan patofizyolojiye yönelik doğru tedavinin tam anlamıyla gerçekleştirilebilmesini yetersiz kılmaktadır. Bu doğrultuda planladığımız kadavra çalışmamızın amacı TME innervasyon topografisini, varyasyonlarını ve çevre anatomik yapılarla ilişkisini ortaya koyarak, temporomandibular kökenli orofasiyal ağrıların patofizyolojisini aydınlatmak ve ek olarak bu veriler ışığında planlanacak TME cerrahi girişimleri için kılavuz oluşturmaktır. Çalışmamızda 10 taze donmuş ve 10 formaldehit ile fikse edilmiş olmak üzere toplamda 20 kadavra kafa yarısı kullanılmıştır. TME sinirleri, ilişkili çevre anatomik yapılarla beraber ortaya konarak TME innervasyon topografisi ve varyasyonları gösterilmiştir. Diseksiyonlarda TME'nin temelde posteriordan aurikülotemporal sinirden innerve olmasının yanı sıra anteriordan masseterik sinirden, anteromedialden posterior derin temporal sinirden ve medialden mandibular sinirin direk TME dalından innerve edildiğini ve bunların çeşitli varyasyonlarıyla beraber sıklıklarını ortaya koyduk. Ek olarak bu sinirlerin hangi klinik durumlarla nasıl etkilenebileceğini anatomik ve patofizyolojik temellere dayanarak yorumladık. Çalışmamız, mandibular sinirin doğrudan TME'yi innerve eden bir dalının varlığını gösteren literatürdeki ilk çalışmadır. Bulgularımız ışığında TME ağrılarının anatomik temellere dayandırılarak açıklanması, hastaların klinik fayda görmesi açısından somut tedavi algoritmaları doğuracaktır. Çalışmamız kılavuzluğunda planlanacak klinik çalışmalar ve tasarlanacak girişimler ile bu hastaların maddi ve manevi kayıpları azaltılarak yüz güldürücü tedavi yaklaşımları ortaya konulabilecektir.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorders and related pain are commonly seen in clinical practice. They seriously affect social life since they are mostly recurrent. Current knowledge concerning temporomandibular joint (TMJ) innervation is unclear and is insufficient to perform the appropriate treatments for the underlying pathophysiology in these patients. The aim of our study is to elucidate the pathophysiology of orofacial pain of temporomandibular origin by revealing the TMJ innervation topography, its variations and its relationship with surrounding anatomical structures. This will help us create a guide for treatment interventions to be planned in the light of these data. A total of 20 cadaver half-heads, 10 fresh frozen and 10 embalmed, were dissected. TMJ nerves were dissected together with the associated surrounding anatomic structures. TMJ innervation topography and variations were demonstrated. We showed that TMJ is mainly innervated by the auriculotemporal nerve posteriorly, as well as the masseteric nerve anteriorly, the posterior deep temporal nerve anteromedially, and by a TMJ branch coming directly from the mandibular nerve medially and their frequency with several variations. In addition, we emphasized how these nerves might be affected in certain clinical conditions based on anatomical relationships and pathophysiological mechanisms. To our knowledge, this is the first study in the literature to show the existence of a branch of the mandibular nerve that directly innervates TMJ. In the light of our findings, explaining TMJ pain based on anatomical characteristics of the region will result in precise treatment algorithms and better clinical outcomes in the management of these disorders. Based on this study, new clinical studies and interventions can be designed to reduce the healthcare costs and to alleviate the burden of TMJ pains in these patients.