İdiyopatik skolyozlu bireylerde omurga biyomekaniğinin sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of spine biomechanics on health-related quality of life in individuals with idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 663947
  2. Yazar: ALEV DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, idiyopatik skolyozlu (İS) bireylerin, sağlıkla ilgili yaşam kalitesindeki negatif etkilenimlerine hangi biyomekanik faktörlerin sebep olduğunu incelemekti. Çalışmaya İS'lu, yaş ortalaması 14,14±4,03 yıl olan 49 birey (41 kadın, 8 erkek) dahil edildi. Çalışma kapsamında bireylerin demografik bilgileri alındıktan sonra, eğri paterni (tek/çift), eğrinin içerdiği omurga bölgesi (torasik, lumbar, torakolumbar), eğri şiddeti (Cobb açısı) not edildi. Skolyometre ile aksiyal gövde rotasyonu (ATR), mezura ile gövde lateral fleksibilitesi, omurga röntgeni üzerinden frontal ve sagital denge, apikal vertebra/disk translasyonu, Skolyoz Dış Görünüş Anketi (SAQ) ile gövde şekil ve deformitesi, Hasta Tarafından Oluşturulan İndeks (PGI) ve Scoliosis Research Society-22 (SRS-22) Anketleri ile sağlıkla ilgili yaşam kalitesi değerlendirildi. Biyomekanik değerlendirmeler ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiye Spearman korelasyon analizi ile bakıldı. Bireylerin torasik Cobb değeri 27,9±11,1 lumbar Cobb değeri 24,4±9,8 idi. Torasik gövde rotasyonları 8,59±4,52 iken, lumbar rotasyonları 6,4± 3,06 idi. Olguların torasik Cobb açıları (r=-0,2) ve torasik rotasyonları (r=-0,106) ile yaşam kalitesi skorları arasında ilişki yokken (p>0,05); lumbar Cobb açıları ile SRS-22 toplam skorları arasında (r=-0,333 ve p=0,044), lumbar Cobb açıları ile PGI arasında (r=-0,375 ve p=0,045) ve lumbar rotasyonları ile SRS-22 İmaj skorları arasında (r=-0,348 ve p=0,019) negatif yönde, orta şiddette bir ilişki vardı. SAQ ile SRS-22 ''Ağrı'' (r=-0,396 ve p=0,005), ''Fonksiyon'' (r=-0,424 ve p=0,002), ''İmaj'' (r=-0,417 ve p=0,003) alt grup skorları ve SRS-22 toplam puanı (r=-0,472 ve p=0,001) arasında bir ilişki varken, PGI arasında ilişki yoktu (r=-0,096 ve p>0,05). Bu çalışmada gövde asimetrisi ve şekil bozukluğu arttıkça; ağrı, fonksiyon, self-imaj ve yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiği, özellikle lumbar eğrinin yaşam kalitesini kötü etkilediği bulundu. Çalışmamıza göre skolyozlu bireylerde tedavi programını belirlerken hem dış görünüş hem de imaj algılarına yönelik bir iyileştirme hedeflenmelidir. Çalışmamız ayrıca rehabilitasyon başarısında aile eğitimlerinin önemini göstermiştir. Çalışmamız, farklı eğri tiplerinin biyomekanik ve yaşam kalitesi ilişkisinin karşılaştırılmasını içermesiyle gelecek çalışmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine which biomechanical factors cause negative effects on health-related quality of life of individuals with idiopathic scoliosis (IS). 49 individuals with IS (41 females, 8 males) and mean age of 14.14 ± 4.03 years were included in the study. Within the scope of the study, after obtaining the demographic information of the individuals, the curve pattern (single curve or double curve), the spine region included in the curve (thoracic, lumbar, thoracolumbar), the curve intensity (Cobb angle) were noted. Axial trunk rotation (ATR) with scoliometer, trunk lateral flexibility with tape measure, frontal and sagittal balance on spine radiograph, apical vertebra / disc translation, body shape and deformity with Scoliosis Appearance Questionnaire (SAQ), health-related quality of life with Patient Generated Index (PGI) and the Scoliosis Research Society-22 (SRS-22) Questionnaire was evaluated. The relationship between biomechanical assessments and quality of life was analyzed using Spearman correlation analysis. Thoracic Cobb value of the individuals was 27.9 ± 11.1 lumbar Cobb value was 24.4 ± 9.8. Thoracic trunk rotation was 8.59 ± 4.52, while lumbar rotation was 6.4 ± 3.06. While there is no relationship between the thoracic Cobb angles (r=-0.2) and the thoracic rotations (r =-0.106) of the cases and their quality of life scores (p>0.05); there was a moderate correlation between lumbar Cobb angles and SRS-22 total scores (r=-0.333 and p=0.044), between lumbar Cobb angles and PGI (r=-0.375 and p=0.045) and between lumbar rotations and SRS-22 Image scores (r=-0.348 and p=0.019). There was a moderate correlation between SAQ and SRS-22 ''Pain'' (r=-0.396 and p=0.005), ''Function'' (r=-0.424 and p=0.002), ''Image'' (r=-0.417 and p=0.003) and total scores (r=-0.472 and p=0.001), but not with PGI (r=-0.096 and p>0.05). In this study, as the body asymmetry and deformity increased; it was found that pain, function, self-image and quality of life were negatively affected, especially the lumbar curve had a negative effect on quality of life. According to our study, when determining the treatment program in individuals with scoliosis, an improvement should be aimed for both their appearance and image perception. Our study also showed the importance of family training in rehabilitation success. Our study highlight future studies, as it involves the comparison of different curve types in relation to biomechanic and quality of life.