Kardiyak cerrahisi sonrası femoral kateter çekilmesi nedeni ile kum torbası uygulanan hastaların yaşadıkları rahatsızlık ve rahatsızlığa dayanma gücü arasındaki ilişki
The relationship between the ability to withstand the discomfort anddiscomfort experienced due to sandbag placement by patients afterfemoral catheter removal post cardiac surgery
  1. Tez No: 663963
  2. Yazar: HAVVA EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AKANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kardiyak cerrahi geçiren hastalara yerleştirilen femoral kateterin çekilmesinden sonra kanamayı kontrol altına almak için femoral bölgeye kum torbası uygulanan hastaların yaşadıkları rahatsızlığın ve rahatsızlığa dayanma gücü arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla hazırlanan çalışma tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Bu çalışma, Bursa ilinde bir Eğitim Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım ünitesinde kardiyak cerrahi sonrası tedavi edilen, femoral kateter çekilmesi nedeni ile kum torbası uygulanan hastalarda yapıldı. Çalışmanın verileri Aralık 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında toplandı.Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan, %90 güven aralığında ve %5 hata payı ile çalışmaya katılmaya gönüllü olan 200 hasta çalışmanın örneklemini oluşturdu. Hastalara ilişkin bilgiler, hasta tanıtım formu ve Rahatsızlığa Dayanma Ölçeği (RDÖ) ile hastalarla yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde, SPSS 22.0 yazılım paket programı kullanıldı. Araştırmanın bulguaları sayı, yüzdelik,ortalama değer olarak verildi. İstatistiksel analizlerde Kruskal Wallis, Mann Whitney U testleri ve Cronbach alfa katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The relationship between the ability to withstand the discomfort and discomfort experienced due to sandbag placement by patients after femoral catheter removal post cardiac surgery This study is conducted as a descriptive and cross-sectional study, to examine the relationship between the discomfort experienced by the patients due to sandbag placment to control the bleeding and their ability to withstand the discomfort after femoral catheter removal post cardiac surgery. This study was conducted in one Training and Research Hospital Surgical Intensive Care Unit in city of Bursa. The universe of the study consisted of post cardiac surgery patients who had sandbag placed on femoral area after removal of a femoral catheter. Data were collected between December 2018 and February 2019.Sample of the study consisted of 200 patients who met the inclusion criteria with the confidention level at 90% and with 5% margin of error. Data were collected using face-to-face interviews with the patients, using the patient identification form and the Resilience Scale (RBS). SPSS 22.0 software package program was used to analyze the data. The results were given by numbers, percentages and means. Kruskal Wallis, Mann Whitney U tests and Cronbach alpha coefficient was used for statistical analysis.