Majör depresif bozukluk veya anksiyete bozukluğu olan ebeveynlerin 6-18 yaşçocuklarının ruhsal değerlendirmesi ve yıkıcı duygudurum düzenleyememe bozukluğunun yaygınlığı
The mental evaluation of 6-18 years in offspring of parents with majordepressive disorders or anxiety disorders and the prevalence of disruptive mood disregulation disorder
  1. Tez No: 663968
  2. Yazar: SEDA BOZDUMAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEN GÜLER AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada Major Depresif Bozukluğu (MDB) veya Anksiyete Bozukluğu (AB) tanılı ebeveynlerin çocukları, psikopatoloji varlığı ve türleri ve Yıkıcı Duygudurumu Düzenleyememe Bozukluğu (YDDB) yaygınlığı açısından sağlıklı kontrollerin çocukları ile karşılaştırıldı. 46 MDB ve 34 AB tanılı ebeveynlerin 6-18 yaşları arasındaki 80 çocuğu değerlendirilmiştir. Herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı olmayan anne ve babanın 6-18 yaş arası 40 çocuğu kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Araştırmaya alınan çocuk ve ergenler ile ebeveynlerine KSADS Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Türkçe Versiyonu (ÇGDŞ-ŞY-T) ile yarı yapılandırılmış tarama görüşmesi yapılmıştır. Anne veya babaya Beck depresyon ve Beck anksiyete, DSM IV'e dayalı Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEB/DEHB) tanı ve değerlendirme ölçeği doldurtulmuştur. Çocuklara Çocukluk Çağı Kaygı Bozuklukları Özbildirim Ölçeği (SCARED), Çocuklar için Beck Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) doldurtulmuştur. Değerlendirmeler sonucunda; ebeveyninde AB ve MDB olan çocuklara, kontrol grubundakilere göre daha fazla ruhsal bozukluk tanısı konmuştur. MDB'li ve AB'li ebeveynlerin çocuklarında en sık DEHB tanısı saptanırken bunu Yaygın Anksiyete Bozukluk (YAB), MDB ve sosyal fobi takip etmiştir. Sonuç olarak anne ya da babalarında anksiyete ve MDB olan çocuklarda en sık saptanan ruhsal bozukluk tanısı DEHB olarak bulunmuştur. MDB'li ve AB'li ebeveynlerin çocuklarında MDB ve AB'li kontrol grubu çocuklarına göre daha fazla saptanmıştır. Tüm örneklemde ebeveynlerden alınan bilgilerle YDDB DSM-5 tanı ölçütleri sorgulandığında bir olgunun %2,9 değerlendirme sırasında ve yaşam boyu bu tanıyı karşıladığı; YDDB tanısı için AB ve MDB gruplarında anlamlı fark saptanamadığı görülmüştür. Sonuç olarak ebeveynlerinde ruhsal hastalık olan çocuklar psikopatoloji gelişimi açısından risk altındadır. Ebeveyn ve çocuk ilişkisindeki sorunların erken dönemde tespit edilmesi ve uygun psikoterapi ve farmakoterapinin uygulanması hem ebeveyn hem de çocuğun ruh sağlığı açısından yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the children of the parents diagnosed with Major Depressive Disorder (MDD) or Anxiety Disorder (AD) were compared with the children of healthy controls in terms of the presence and types of psychopathology and the prevalence of Disruptive Mood Disorder Disorder (DMDD). 80 children between 6-18 years of age with 46 MDD and 34 AB diagnosed parents were evaluated. Forty children of parents aged 6-18 years who did not have any psychiatric disorder were included in the study. All children and adolescents included in the study and their parents were conducted with the Turkish version of Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children Kiddie- SADSLifetime Version (K-SADS-PL) via semi-structured screening interview. Beck depression and Beck anxiety and Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD / ADHD) diagnosis and evaluation scale based on DSM IV were completed. The children were filled with the Screen for Childhood Anxiety and Related Disorders (SCARED) and the Children's Depression Inventory (CDI). As a result of the evaluations; children with parents of AD and MDD were diagnosed with more mental disorders than those in the control group. The most common diagnosis of ADHD was found in children of MDD and AD parents, followed by Generalized Anxiety Disorder (GAD), MDD and Social Phobia. In conclusion, ADHD was the most common psychiatric disorder in children with anxiety and MDD in their parents. MDD and AD were found to be higher in the children of MDD and AB parents than the control group children. When the diagnostic criteria of HDL-DSM-5 were questioned with the information obtained from the parents in the whole sample, 2,9% of the one cases met this diagnosis during the evaluation and throughout life; There was no significant difference between AB and MDD groups for the diagnosis of DMDD. As a result, children with mental illness in their parents are at risk for the development of psychopathology. Early detection of problems in parent and child relationship and appropriate psychotherapy and pharmacotherapy will benefit both the parent and the child in terms of mental health.