Gelir yönetimi odaklı eş zamanlı dağıtım toplamalı araç rotalama için meta sezgisel bir çerçeve önerisi
A meta-heuristic framework proposal for revenue management-focused simultaneous pick-up and delivery vehicle routing
- Tez No: 632790
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasının amacı eş zamanlı dağıtım toplamalı araç rotalama problemi için gelir yönetimi odaklı bir meta sezgisel çerçeve ortaya koymaktır. Günümüze kadar yapılan araştırmalar ya gelir maksimizasyonuna ya da taşıma maliyetlerinin minimizasyonuna odaklanmaktadır. Bazı sektörlerde dağıtım ve toplama talebi günden güne değişkenlik gösterir ve araçların taşıma kapasitesi sınırlıdır. Bu sektörlerde işleri karlı olarak sürdürebilmek için her iki hedefe de hizmet eden bir modele ihtiyaç vardır. Gelir maksimizasyonu için düşük fiyatlı erken rezervasyonlara izin veren dinamik fiyatlandırma önerilmiştir. Araç rotalama algoritması da rotaları belirlerken taşıma maliyetinin minimizasyonu ile ilgilenecektir. Mevcut araçların kapasitesinden daha fazla sipariş olduğu durumda bazı erken rezervasyonlar ceza bedeli karşılanarak iptal edilir. Ortaya konulan matematiksel model karınca kolonisi algoritması ile çözülmüştür. Yapay bir veri seti ve bir firmanın dağıtım toplama sipariş verileri ile denemeler yapılmıştır. Sonuçlar karlılığı düşük olan müşteri siparişlerinin tespit edilip, ceza bedeli ödenmesine rağmen toplam operasyonun daha karlı olduğunu göstermiştir. Gelir yönetiminin araç rotalama ile birlikte ele alınması toplam karlılığı arttıran yeni bir araştırma alanı açmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to propose a revenue management focused model for Capacitated Vehicle Routing Problem with Simultaneous Pickup and Delivery and pursue a solution to it. In some industries, customer demand for delivery and pickup fluctuates and the vehicle capacities are limited. Existing research focuses on either Revenue Maximization or Transportation Cost Minimization. To be able to run such businesses profitably, it is necessary to consider both objectives by the help of the proposed model. Dynamic pricing will be used for revenue maximization, by booking early reservations for a lower price. Vehicle Routing Problem will determine the route to minimize the total transportation cost. In case the customer orders cannot be handled with existing vehicle capacities, some of the early reservation orders are canceled and a cancellation fee is incurred. The model is solved by ant colony algorithm. The proposed model is tested against a real-world data set. The result shows that unprofitable customer orders are determined by the model and rejected despite there is a cancellation fee. By applying the revenue management model, it is observed that there is an increase in the total profit.