Optimization of the cut-off points in bankruptcy prediction in Turkish companies
Türk şirketleri için iflas tahmininde kesim noktalarının optimize edilmesi
  1. Tez No: 664010
  2. Yazar: CENK TOKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AKARÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İflasın tahminlenmesi, akademisyenler için olduğu kadar, şirket yöneticileri, borç verenler ve yatırımcılar için de popüler bir araştırma konusudur. İflas tahminleme ile ilgili çalışmaların çoğu, yanlış sınıflandırma (misclassification) sebebiyle ortaya çıkabilecek maliyetlerin ne olduğundan bağımsız, tahminleme sonucu doğru sınıflandırılan şirket adedini maksimize etmeyi amaçlar. Bu çalışmanın amacı, tahminleme esnasında ortaya çıkan Tip I ve Tip II hata bölgelerindeki birbirinden farklı yanlış sınıflandırma maliyetlerini göz önüne alarak, iflas tahminlemesinde beklenen yanlış sınıflandırma maliyetlerini (expected misclassification costs) minimize etmeyi amaçlamaktadır. Tip I ve Tip II hata bölgelerinde ortaya çıkacak yanlış sınıflandırma maliyetini minimize eden kesim noktası ile aynı bölgelerdeki şirket adedini minimize eden kesim noktası değerlerinin eşit olup olmayacağını araştırır. Borsa İstanbul'da 1998 – 2015 yılları arasında listelenmiş, finansal sektörler dışındaki şirketler iflas durumlarına göre sınıflandırılarak, lojistik model oluşturulmuştur. Modelin doğrulanmasından sonra, kesim noktasındaki değişikliğin, beklenen yanlış sınıflandırma maliyetleri üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Lojistik modelin, iflası 2 yıl önceden tahminlemede başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca, kullanılan kesim noktasının, iflas tahminlemede ortaya çıkabilecek beklenen maliyet üzerinde önemli etkisinin olduğu ve bu kesim noktasının,tahmin sonucunda doğru sınıflandırılan şirket sayısını maksimize etmeye yönelik bir kesim noktasından farklı olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Prediction of bankruptcy using financial ratios is a popular area of research for academicians as well as the managers, creditors and investors. Most of the research about bankruptcy prediction aim to maximize the number of companies correctly classified, without considering the costs related with the errors of misclassification. The purpose of this study is to minimize the expected costs of bankruptcy by considering different costs in the Type I and Type II error regions. The research question - if the optimal cut-off point considering to minimize the costs in Type I and Type II Error Regions in Bankruptcy Prediction is equal to optimal cut-off point considering to minimize the number of companies in Type I and Type II Error Regions- is answered. Non-financial companies listed in Borsa Istanbul between 1998 to 2015 are categorized according to their bankruptcy status and a logistic prediction model is constructed. After the validation of the logistic model, the effect of the cut-off point change on the expected cost of misclassification is measured. The logistic model is proved to be successful in predicting the bankruptcy 2 years before it occurred. And it is also observed that cut-off point is important in minimizing the expected costs of bankruptcy and it is different than the cut-off point to maximize the number of correctly classified companies.