NiAs2 kristalinin yapısal, elektronik, elastik, dinamik ve termodinamik özelliklerinin yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile incelenmesi
Investigation of the structural, electronic, elastic, dynamic and thermodynamic properties of the NiAs2 crystal by density functional theory
- Tez No: 538105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KİLİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, basit kübit yapıda bulunan 〖NiAs〗_2 kristalinin bir takım fiziksel özellikleri, yoğunluk fonksiyonel teorisine dayanan ABINIT bilgisayar programı kullanılarak genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (GGA) ve yerel yoğunluk yaklaşımı (LDA) altında incelenmiştir. Bunun için ilk olarak 〖NiAs〗_2 kristali için kesme enerji değeri ve k noktaları sayıları elde edilmiştir. Ardından bu veriler kullanılarak yapısal optimizasyon yapılmış ve örgü parametrelerinin teorik değerleri bulunmuştur. Bu değerler kullanılarak 〖NiAs〗_2 kristalinin elektronik özellikleri incelenmiş ve bu kristalin yasak bant aralığına sahip olmayıp, metallik özellik gösterdiği gözlemlenmiştir. Ardından Bulk modülü, Young modülü, Shear modülü, Debye sıcaklığı, esneklik katsayısı gibi özellikler hesaplanarak elastik özellikleri incelenmiştir. Son olarak, dinamik ve termodinamik özellikleri incelenip hesaplamaları yapılmış ve elde edilen tüm sonuçlar çizelge ve grafiklerle verilmiştir. Bu kristal ile ilgili literatürde çok çalışma olmadığından dolayı elde edilen sonuçların pek azı literatürle karşılaştırılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some physical properties of 〖NiAs〗_2 crystal, which is in simple cubitic structure, were investigated by using ABINIT computer program based on density functional theory under generalized gradient approach (GGA) and local density approach (LDA). For this, first the cut-off energy value and the number of k points for the 〖NiAs〗_2 crystal were obtained. Then, structural optimization was done by using these data and the theoretical values of the lattice parameters were found. By using these values, the electronic properties of the 〖NiAs〗_2 crystal were investigated and it was observed that this crystal had no forbidden band gap and it shows metallic property. Then, elastic properties were examined by calculating the properties such as Bulk module, Young's modulus, Shear module, Debye temperature, elasticity properties. Finally, the dynamic and thermodynamic properties were examined and computed and all the results were given with tables and graphs. Since there is not much study in the literature related to this crystal, few of the results have been compared with the literature. However, it is seen that the values we obtained are in great aggrement with the literature as a result of the comparison with the literature.