Preterm ve term doğum yapan kadınların postpartum beck depresyon, postpartum spesifik anksiyete, kadın cinsel işlevi, carol cinsel fonksiyon ve disparoni değerlendirme ölçekleri ile covid19 korku ölçeği karşılaştırması
Preterm and term birth women's in postpartum comparison with beck depression inventory, postpartum specific anxiety scala, female sexual function index, carol sexual function and dyspareunia assessment scala, the fear of covi̇d19 scala
- Tez No: 664041
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Preterm ve term doğum yapan kadınların postpartum depresyon, cinsel işlev bozukluğu ve COVİD-19 korku durumlarını karşılaştırmak ve preterm doğum yapmanın bu durumlar üzerinde bir risk faktörü oluşturup oluşturmadığını değerlendirmektir. Materyal-Metod: Araştırmamız Aralık 2020-Mart 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran gebeleri doğum sonrası 8-12. haftalarda inceledi. Gebeler, preterm ve term doğum yapanlar olarak 2 gruba ayrıldı. Her grupta 59 hasta olmak üzere toplam 118 hasta değerlendirildi. Hastalara ait bilgilere hastanemiz elektronik veri tabanı olan Panates sisteminden ulaşıldı. COVİD-19 pandemi koşulları gereği hastalar ile telekonferans yöntemi kullanılarak iletişime geçildi. Çalışma hakkında bilgilendirildikten sonra sözel onam alınan hastalara Beck Depresyon Ölçeği, Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği, COVİD-19 Korku Ölçeği, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği, Carol Postpartum Cinsel Fonksiyon ve Disparoni Değerlendirme Ölçeği uygulandı. Bulgular: Hastalar demografik ve klinik özellikleri karşılaştırıldığında parite sayısı dışında gruplar arasında anlamlı farklılık görülmedi. Bu sonuç her iki grubun homojen bir dağılımda seçildiğini, grupların benzer olduğunu göstermektedir. Gebelik haftası ortalaması preterm doğum yapan grupta 34.2+/-2.23 hafta, term doğum yapan grupta 38.8+/-1.20 hafta hesaplandı. Gruplar, Beck Depresyon Ölçeği, Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği ve COVİD-19 Korku Ölçeği puan ortalaması ile karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı.(p> 0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Our study aims to compare the postpartum depression, sexual dysfunction and COVID-19 fear status of women who went through preterm delivery and term delivery, and to evaluate if preterm delivery constitutes a risk factor over these situations. Material-Method: Our study examined the pregnant women who applied for delivery to Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between December 2020 and March 2021 in the postnatal week 8-12. Pregnant women were evaluated in 2 groups as preterm and term deliveries. A total of 118 patients were evaluated, including 59 patients in each group. The information about the patients was accessed through the Panates system which is the electronic database of our hospital. Patients were contacted using teleconference method due to COVID-19 pandemic conditions. Beck Depression Inventory, Postpartum Specific Anxiety Scale, Fear of COVID-19 Scale, Female Sexual Function Index, Carol Postpartum Sexual Function and Dyspareunia Assessment Scale were implemented to the patients from whom a verbal consent was received after informing them about the study. Results: No significant difference was observed between the groups, except for the number of parity, when the demographic and clinical characteristics of the patients were compared. This result shows that both groups are selected in a homogeneous distribution and the groups are similar. Average gestational week was measured as 34.2+/-2.23 weeks in the preterm delivery group and 38.8+/-1.20 weeks in the term delivery group. No statistically significant difference was found when the groups were compared in terms of their point average of Beck Depression Inventory, Postpartum Specific Anxiety Scale and Fear of COVID-19 Scale (p> 0.05).