Irak anayasal sisteminde terör ve terör suçu: 2003 sonrası
Terrorism and terrorist-related crimes in the Iraqi constitutional system: After 2003
  1. Tez No: 664120
  2. Yazar: HAMEED MAJEED ABBAS ABBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Terör olgusu sadece Irak toplumu düzeyinde değil, küresel düzeyde önemli olduğundan dolayı bu konuda bir çalışma yapmayı, bu çalışma ile Irak'ta terörün tanımını ve sebeplerini incelemeyi uygun gördük. Bu konuyu üç bölümde ele alacağız. Birinci bölümde terör kavramını, sebeplerini, bu suç eylemlerini işlemeye götüren etkenleri ve terör suçlarının türlerini ele alacağız. Ayrıca terör eylemleri ve ona benzer eylemler arasındaki farkları ve 2003'ten önce Irak kanun koyucusunun teröre karşı tutumunu inceleyeceğiz. İkinci bölümde 2003'ten sonra Irak'ta terörün nasıl ortaya çıktığını, Irak İslam Devleti'nin ne olduğunu, 2003'ten sonra bu olguyla mücadele eden Irak kanunlarının hangileri olduğunu ve 2005'ten sonra ITMK'nin terör eylemlerine karşı tutumunu araştıracağız. Üçüncü bölümde genel dış politikaya, onun Irak'ta terörle mücadeledeki rolüne ve bu politikanın başarı ve başarısızlık bakımından geleceğinin ne olduğuna yer vereceğiz. Sonuç bölümünde bu çalışmayla elde edilen neticelere ve tehlikeli terör olgusunu engellemek için gerekli önlemlerin neler olduğuna değineceğiz.
Özet (Çeviri)
In view of the importance of this phenomenon globally, and not only to Iraqi society, we decided to provide a brief study in which we can identify terrorism in Iraq and its causes, and accordingly we will divide this study into three chapters. In the first chapter, we will cover the concept of terrorism, its causes and motives that drive it to commit these criminal acts and what are their types, and we will describe the distinction between terrorist and similar acts, and then we turn to the Iraqi legislator's position on terrorism before 2003. In the second chapter of this study, we discuss how terrorism in Iraq was created after 2003, who is the Islamic State of Iraq and what are the Iraqi legislation after 2003 to combat this phenomenon, and what is the position of the Iraqi Anti-Terrorism Law No. 13 of 2005 regarding these terrorist acts. In the third chapter, we go to the general economic and foreign policies and their role in combating terrorism in Iraq, and what is the future of these policies in terms of success and failure.Then, to the conclusion of the topic, we will discuss the results of this research and what are the necessary measures to curb the dangerous terrorist phenomenon.