Çağdaş Türkçe tefsirlerde İsrâ suresine yaklaşımlar
Approaches to the sural al-Isra in contemporary Turkish exegesis
- Tez No: 664124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmada çağdaş Türkçe tefsirlerde İsrâ suresine yaklaşımlar konusu işlenmiştir. İsrâ suresine son yüzyılda Türkçe telif edilmiş tefsirler içerisinden seçilen bazı eserlerin penceresinden bakılmaya çalışılmıştır. Ulaşılan Türkçe yazılmış tefsirler ve müellifleri ile ilgili bilgiler de verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın konusu, önemi ve kapsamıyla ilgili bilgiler verilmiş ve literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde Cumhuriyet tarihi boyunca telif edilmiş Türkçe tefsirler ve müfessirler tanıtılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise sure hakkında genel bilgiler verildikten sonra birinci âyetinden başlamak üzere son âyetine kadar bütün âyetler sırayla ele alınmış ve Türk müfessirlerin yorumları, âyetlere getirdikleri çağdaş, güncel ve ilmî yaklaşımlar tespit edilmeye çalışılarak yorumların kritiği yapılmıştır. Sonuç kısmında çalışmaya konu olan müfessirlerin İsra suresine yaklaşımı genel hatlarıyla değerlendirilmiş sureden çıkarılabilecek derslere işaret edilerek sonuç kısmı ile çalışma sonlandırılmıştır. Çalışmamız esnasında Türkçe çağdaş tefsirlerde İsrâ hadisesi, İsrâiloğulları'nın ikinci defa cezalandırılma ihtimali, İslâm'da özel mülkiyet ve ekonomi anlayışı, kürtaj ve zinaya yaklaşma yasağı gibi birçok konuda ilmi ve güncel yorumların yapıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of approaches to Surah al-Isra in contemporary Turkish Qur'anic exegesisis discussed. The Surah of Isrâ has been tried to be viewed from the windows of some Works chosen among the commentaries written in Turkish in the last century. Information about the Qur'anic exegesis written in Turkish and their authors in the last century were also given. In the first part of the study, information about the subject, importance and scope of the research was given and a literature review was made. In the second part, it has been tried to introduce commentators and Turkish Qur'anic exegesis, which were written throughout the history of the Republic. In the third chapter, after giving general information about the Surah, all the verses starting from the first verse to the last verse were handled in order and the interpretations of the Turkish commentators, the contemporary, current and scientific approaches they brought to the verses were tried to be determined and the comments were criticized. In the conclusion part, the approach of the commentators to the Surah al-Isra was evaluated in general terms, and the study was concluded with the conclusion part by pointing out the lessons that can be derived from the sura. During our study, it was observed that scientific and contemporary interpretations were made on many issues such as theal-Isra incident, the possibility of punishing the Bani Israel's punishment for the second time, the understanding of private property and economy in Islam, the prohibition of approaching abortion and adultery in contemporary Turkish commentaries.