Gümrük Kanunu uyarınca tesis edilen idari yaptırımların yargısal denetimi
Judicial review of administrative enforcements in accordance with the Customs Law
  1. Tez No: 664123
  2. Yazar: EMRE AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Vergi Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
4458 sayılı Kanun; gümrük vergileri ile gümrük kaynaklı diğer mali yükümlülüklerin düzenlendiği, gümrük idaresinin bir kısım çalışma usul ve şartlarının belirlendiği, gümrük kurallarına aykırılık halleri ile gümrük vergilerinin zayii durumunda buna ilişkin olarak uygulanacak yaptırımların ve hatta bu yaptırımlara karşı başvurulacak yolların dahi gösterildiği özel bir vergi kanunudur. Gümrük Kanunu kapsamında uygulanacak yaptırımlar kural olarak ithalata ilişkin düzenlemelere aykırı hareket edilmesi hallerinde doğmaktadır. Ancak uygulamada çok görülmemekle birlikte bazı durumlarda ihracat esnasında da yaptırımlar söz konusu olabilmektedir. Gümrük yaptırımları, gümrük idareleri tarafından kamu hukukuna uygun olarak ve tek taraflı ayrıcalıklı yetkileriyle tesis edilmektedir. Bu nedenle ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklar idari yargı eliyle karara bağlanmaktadır. Ancak gümrük uyuşmazlıklarının çözümü, diğer vergisel uyuşmazlıklara göre biraz daha farklı bir yapıya sahiptir. Zira hem Danıştay hem de ağırlıklı olarak doktrin, gümrük uyuşmazlıklarına ilişkin olarak dava açılmadan önce idari başvuru yapılması gerektiği görüşündedir. Çalışmanın ilk kısmında; tezin geri kalanının tam olarak anlaşılabilmesi adına Gümrük Kanunu'nda sıklıkla yer verilen ve hatta dahi Gümrük Kanunu'nun üzerlerine inşa edildiği temel kavramların kısa açıklamalarına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise Gümrük Kanunu'nda tahdidi olarak belirtilmiş yaptırımlar ile bir kısım içeriği tali düzenleyici işlemlere bırakılmış olan diğer yaptırımlara ve bunların unsurlarına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmı ise tezin asıl konusunu oluşturmakta olup burada bir önceki bölümde ele alınan yaptırımların, yargısal denetimlerinin uygulamada nasıl yapıldığı ile hangi usul ve esaslarda yapılmaları gerektiğine ilişkindir. Bu bölümün son kısmında bir takım çözüm önerileri sunulmuş ve tez bununla birlikte tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Customs Law no 4458; It is a special tax law which regulates the customs law with the other customs driven financial obligations with regard to this and enforcements with even legal procedures have been showed against these enforcements in case of being lost of customs taxes with the contradiction situations to the rules of customs. The enforcements to be applied in the scope of Customs Law in principle, arises in the case of being acted contrary to the law of relating importation. However, while it has not been seen in practice much, in some cases, enforcements can be discussed during the exportation. Customs enforcements are established in comformity with the public law by customs administrations and with the arbitrary priviliged authorities. So, calculated disputes are determined by administrative jurisdiction. But the legal remedy of customs disputes has a different kind of system in comparison with the other tax disputes. In fact, both Council of State and mostly the doctrin have the opinion that one has to make an administrative application before being sued with regard to customs disputes. The first part of this study includes the explanations of short basic concepts fruquently used in the Law and even the basic concepts established over the Law on behalf of understanding the rest of the study well. The second part of the study includes the limited enforcements in Customs Law and some parts of content of the other enforcements which are given place to the secondary regulatory procedures and their elements. The third part of the study constitutes 'the background subject' of the study and it is related to how the judicial review of those enforcements, discussed in the former part have been done and which procedures and principles should be applied. In the last part of this section, some solution recommendations have been presented and the study has been completed.