Z kuşağının Youtube ile kurduğu ilişki ve içerik tüketimi
The relationship of generation Z with Youtube and content consumption
- Tez No: 664127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Farklı isimlerle veya bölümlemelerle ele alınmış olsa da çok eski çağlardan günümüze dek insanlar, farklı dönemlerde doğmuş olmaları ve yaşam tecrübelerinin birbirinden farklı olması sebebiyle bir sınıflandırma içerisinde adlandırılmışlardır. Kuşak kavramı günümüzde söz konusu sınıflandırma çabalarının merkezinde yer almaktadır. Farklı isimlerle değerlendirme konusu olan kuşaklar, birbirinden farklı özellikler içermektedir. Bu kuşaklar arasında sayılan ve 2000-2020 yılı arasında doğanları kapsadığını varsaydığımız Z kuşağı, çalışmanın odak noktasında yer almaktadır. Her ne kadar gelişmekte olan bir kuşak olsa da, bazı ayırt edici özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Ayırt edici özelliklerinin başında genel olarak internetle ve özel olarak sosyal medya ile olan ilişkileri gelmektedir. Sosyal medyayla olan ilişkileri kapsamında son dönemlerde kuşak bireylerinin YouTube kullanım pratikleri dikkat çekmektedir. Bu çerçevede çalışmanın konusunu Z kuşağı bireylerinin YouTube ile kurduğu ilişki, YouTube kullanım pratikleri ve içerik tüketimleri oluşturmaktadır. YouTube mecrasını kendisine meslek alanı olarak seçen ve YouTuber olarak anılan gençlerin ve bu gençlerin takipçilerinin çoğunlukla Z kuşağı bireyler olması, konunun önemini ortaya koymaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım tercih edilmiştir. Araştırmada, verileri elde etmek için yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış ve 15 katılımcıya 3 ana tema, 25 alt kategori ve bunların altında yer alan 61 sorudan oluşan görüşme formu yöneltilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların YouTube'dan günde ortalama 1-2 saat video izledikleri, YouTube'u daha çok eğitim, eğlence, boş vakit değerlendirme ve can sıkıntısından kurtulma amacıyla kullandıkları, diğer video platformları yerine ilk sırada YouTube'u tercih ettikleri; tükettikleri içeriklerin benzerlerini kendilerinin de çekmeleri ya da çekmek istemeleri bakımından aktif bir üretici, ancak çoğunlukla mevcut videoları izlemek ve takip etmekle yetinmeleri bakımından da pasif bir tüketici oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it has been handled with different names or divisions, people from ancient times to the present have been named in a classification because they were born in different periods and their life experiences are different from each other. The concept of generations is at the center of these classification efforts today. The generations, which are subject to different names, contain different characteristics from each other. The Z generation, which is considered to include those born between 2000 and 2020, is at the focal point of the study. Although it is a developing generation, it stands out with some distinctive features. One of its distinguishing features is its relations with the internet in general and social media in particular. Within the scope of their relationship with social media, YouTube usage practices of the individuals of this generation have attracted attention recently. In this context, the subject of the study is the relationship between generation Z individuals and YouTube, their YouTube usage practices and their content consumption. The fact that the young people who chose YouTube as their profession and known as YouTubers and the followers of these young people are mostly individuals of Z generation reveals the importance of the subject. In the study, phenomenological approach was preferred among qualitative research methods. In line with this method, a total of 61 questions under 3 main themes and 25 sub-categories were asked to 15 participants through a semi-structured interview form. According to the results of the research It has been determined that the participants watch an average of 1-2 hours a day on YouTube, use YouTube for education, entertainment, leisure time and relief from boredom, and they prefer YouTube in the first place over other video platforms and that they are active producers in terms of shooting or wanting to shoot similar content themselves, but they are mostly passive consumers in terms of watching and watching existing videos.