Türkçe öğretiminde çocuk edebiyatı yapıtlarının demokratik kültür bilinci edinimine etkisi
The effect of children's literature works on the acquisition of democratic cultural consciousness in Turkish education
  1. Tez No: 664128
  2. Yazar: GÖKÇEN DÜZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
“Türkçe Öğretiminde Çocuk Edebiyatı Yapıtlarının Demokratik Kültür Bilinci Edinimine Etkisi”adlı bu çalışmada amaç, Türkçe öğretiminde çocuk edebiyatı yapıtlarının, öğrencilerin demokratik kültür bilinci edinimine olan etkisini incelemektir. Ankara'da bulunan Cebeci Ortaokulu'nda gerçekleştirilen bu çalışmanın deney grubunda 20, kontrol grubunda 20 olmak üzere toplam 40 öğrenci yer almıştır. Uygulama ilköğretim beşinci sınıf öğrencileriyle yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere daha önce Dr. Gedikoğlu Özilhan tarafından geliştirilen“Demokratik Kültür Bilinci Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçek, 10 boyut, 52 maddeden oluşmaktadır. Öğrencilerden ayrıca anne babalarının eğitim durumları ve meslek bilgileri de istenmiştir. Uygulama için hazırlanan eğitim durumları, çocuk edebiyatı alanında uzman kişilerin görüşleri alınarak belirlenen altı çocuk edebiyatı yapıtı üzerine yapılandırılmıştır. Bu yapıtların üçü yerli üçü yabancı romandan oluşmaktadır. Bu eğitim durumları on altı hafta boyunca deney grubuna uygulanmıştır. Öntest ve sontest yapılarak elde edilen veriler SPSS Statistics 22 paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Uygulamada kullanılan“Demokratik Kültür Bilinci Ölçeği”nin öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı“t”testiyle saptanmıştır. Çözümlemeler sonucunda Türkçe öğretiminde, çocuk edebiyatı yapıtlarıyla oluşturulmuş öğretimin uygulandığı deney grubunun demokratik kültür bilinci edinimi sürecinde ulaştığı erişi düzeyleri ile bu öğretimin uygulanmadığı kontrol grubunun demokratik kültür bilinci edinimi sürecinde ulaştığı erişi düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study named“The Effect of Children's Literature Works on the Acquisition of Democratic Cultural Consciousness in Turkish Education”is analyzing the impact of children's literature works on students' obtainment of democratic cultural awareness. The study was conducted in“Cebeci Secondary School”located in Ankara. The study was carried out with a total number of 40 students, 20 of which were participated in the experimental group and 20 of which were taken part in the control group. Experimental implementation was realized with participation of fifth-grade students. Students who participate in the study were implemented to“Scale of Democratic Cultural Awareness”which was developed by Dr. Yasemin Gül GEDİKOĞLU ÖZİLHAN. The scale consists of 10 dimensions and 52 articles. The students were also asked to provide information about educational status of their mothers and fathers. The educational plan prepared to be implemented in this study was built on 6 children's literature works, which were determined according to the opinions of experts in the field of children's literature. These works consist of 3 native and 3 foreign novels. The educational plan was applied to the experimental group for 16 weeks. The data obtained by implementation of pre-test and post-test was construed by the program SPSS Statistics 22. Whether there is a significant difference between pre-test and post-test scores of the“Scale of Democratic Cultural Awareness”was determined by the“t”test. As result of the study, no significant difference was found between the experimental group's and control group's achievement levels in the process of democratic cultural awareness acquisition.