The role of interest-free financing tools for ensuring sustainable export
Sürdürülebilir ihracatın temininde faizsiz finans araçlarının rolü
  1. Tez No: 664138
  2. Yazar: OSMAN AYMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ABDALLA MOHAMMAD OWEIDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Artık, ülkelerin diğer ülkelerle ticari faaliyet içerisine girmeden hayatta kalabilmesi mümkün değildir. İhracat ve ithalat dış ticaretin iki unsurudur. Neredeyse tüm gelişmekte olan ülkeler için dış rezervlerin ana kaynağı ihracattır. Bu çalışmanın ana amacı, İslami finansal araçlar, bu alandaki son gelişmeler ve dünyadaki bazı İslami ihracat finansmanı örneklerine odaklanarak ihracatı İslami finans yardımıyla artırmaktır. Bu çalışmada kullanılan metodoloji, tanımlayıcı bir yaklaşım olup, bunu bazı dış ticaret finansmanı örnekleri izlemektedir. Çalışmada ayrıca, İslami finansın devletlerin ihracat performansını nasıl artırıp iyileştirebileceğini açıklığa kavuşturmak için tümevarım metodolojisi kullanılmıştır. Faizsiz finansman kaynaklı ihracat verilerinin eksikliğinden dolayı, ampirik veya analitik bir yaklaşım izlenememiştir. Bu çalışmada, konvansiyonel yöntemlerin dışında olan ve faizle faaliyet göstermek istemeyen ve / veya gerekli sermayesi bulunmayan ihracatçı şirketler için halihazırda mevcut olan faizsiz finansal yöntemler incelenmekte ve Türkiye için politika önerileri yapılmaktadır. Bu çerçevede öncelikle; ihracatın önemine, finansman şekillerine ve literatür taramasına yer verilmiş, sonrasında ise faizsiz finansmanın gerekliliği üzerinde durulmuştur. Son olarak, ihracat aşamasında faizsiz finansman metodları ve örnekleri tartışılmıştır. Çalışma ile, İslami finansın ihracat finansmanında kullanım potansiyelinden oldukça uzak olduğu sonucuna varılmıştır. İhracat aşamasında faizsiz finansman bilançosu incelenirken, literatür araştırması sırasında İslami ihracatın finansmanına odaklanan neredeyse hiçbir çalışma olmadığı tespit edilmiştir. Halihazırda mevcut olan çalışmaların çoğu ya İslami bankalarla ya da iç ticaret ile ilgili olup, ihracat finansmanına özel çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bu durum, ihracatın faizsiz finansmanı hususunun daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunu ve acilen geliştirilmesi gereken bir alan olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda, ihracatın faizsiz finansmanı örneklerine baktığımızda, uluslararası kuruluşların çok önemli bir role sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Faizsiz finans faaliyetlerinin tamamına yakını doğrudan veya dolaylı olarak uluslararası kuruluşların yardımıyla gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, no country can survive without involving into (international) trade activities. Exports and imports are two elements of the foreign trade. The major source of foreign reserve, GDP and other advancements for almost all developing states is exports. The main purpose of this thesis is to identify export related tools under Islamic finance, track recent improvements and highlight the best Islamic export financing practices in the world. The methodology used in this study is descriptive approach followed by some foreign trade financing experiments. The study also utilized the methodology of induction to clarify how Islamic finance can increase and improve export performance of the states. Due to the lack of interest free-financing data under export related statistics, an empirical or analytical approach seemed impossible for now. In this study, prominent interest free financial methods for exporting companies that do not wish to operate with interest and/or do not have necessary capital are investigated and policy recommendations are brought forward. In this regard, first; literature review, the importance of exports and financing status are discussed; then, the necessity of interest free finance is explained. Lastly, interest-free financing methods and examples at the export stage are debated. The study concluded that Islamic finance is far away from its potential to be used in the export finance. While we underline the overall situation in terms of interest free financing at the export stage, we realize in the literature review that there is almost no study focusing on the Islamic financing of export. Most of them are concerned with domestic trade or Islamic banks, rather than the export financing. This reveals that there is a need for further research on this topic. When we look at the interest-free export finance examples, we also realized that the international organizations have a crucial role. Essentially, interest-free financial activities are carried out with the help of international organizations.