The effect of foreign exchange position on the stock performance
Döviz pozisyonunun hisse senedi performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 664180
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METE DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Döviz kuru, en basit tanımıyla bir ulusal para biriminin başka bir ülkenin para birimi karşısındaki değerini ifade eder. Teknolojik gelişmelerle birlikte küreselleşme artmış ve bunun sonucunda, döviz kurunun önemi de artmıştır. Bu bağlamda döviz kuru, küreselleşmenin etkisiyle ekonomik belirsizliğin arttığı bir ortamda bir ekonominin başarısının önemli göstergelerinden biri haline gelmiştir. Bu tezin amacı, döviz kurlarındaki ani yükseliş ve düşüşlerin hisse senetleri fiyatlarına etki edip etmediğini araştırmaktır. Bu nedenle, olay çalışması yöntemi kullanılarak, hisse senetleri 2015-2017 yıllarında BIST100 endeksinde işlem gören 18 farklı sektörde faaliyet gösteren şirketler seçilmiştir. ABD Doları kurundaki ani artış veya düşüşün meydana geldiği on altı gün belirlenmiştir. Olay çalışmasının gerektirdiği gibi, olay penceresi kapsamında ortalama anormal getiriler hesaplanırken; kümülatif ortalama anormal getiriler ise belirli aralıklar bağlamında hesaplanmıştır. Beklenen (normal) getirileri hesaplamak için piyasa modeli kullanılmıştır. Piyasa modelinin parametreleri, regresyon yöntemiyle tahmin edilmiştir. Regresyon modellerinin bağımlı ve bağımsız değişkenlerine ait değerler, tahmin penceresinden elde edilmiştir. ABD Doları kurunda ani yükselişin meydana geldiği gün veya bunu takip eden günlerde, istatistiksel olarak anlamlı negatif anormal getirilerin görülmesi beklenmektedir. Bunun aksine, ABD Doları kurunda ani düşüşün meydana geldiği gün veya bunu takip eden günlerde, istatistiksel olarak anlamlı pozitif anormal getirilerin görülmesi beklenmektedir. Bunun yanı sıra, yukarıda belirtilen beklentiler vii doğrultusunda kümülatif ortalama anormal getirilerin gözlemlenmesi beklenmektedir. Olay çalışmasından beklentilerimizi destekleyecek şekilde yeterli istatistiksel olarak anlamlı kanıt elde edilememiştir. Bu nedenle, döviz kurunda meydana gelen ani yükseliş ve düşüşün, tek başına hisse senetleri fiyatları üzerinde etkili olmadığını ifade edebiliriz.
Özet (Çeviri)
In its simplest definition, the exchange rate refers to the value of the national currency against a foreign currency. With the development of technology globalization has also increased and as a result, the importance of the exchange rates has also increased. With this respect, in an environment where economic uncertainty has increased with the effect of globalization, exchange rates have become one of the important indicators of the success of an economy. The purpose of this thesis is to investigate whether the sudden increases and decreases in the exchange rates has an effect on stock prices. In this context, event study methodology is used and corporations in 18 different industries whose stocks are included in BIST100 index in the years 2015-2017 are selected. Sixteen event days are determined on which sudden increase or decrese in USD exhange rate occured. As required by the event study average abnormal returns are calculated for the event window and cumulative average abnormal returns are calculated for certain intervals. Market model is used to calculate the expected (normal) returns. Parameters of the market model are estimated by running regression models. The values of the dependent and independent variables of the regression models come from the estimation window. It is expected to observe statistically significant negative abnormal returns on the day or the following days when sudden increase in the USD exchange rate occurs. Contrary, it is expected to observe statistically significant positive abnormal returns on the day or following days when sudden decrease in the USD exchange rate v occurs. It is also expected to observe cumulative average abnormal returns in line with above- mentioned expectations. We did not obtain sufficient statistically significant evidence from the event study to support our expectations. So, we can say that stand-alone effect of the sudden increase and decrease in foreign exchange rates on stock prices do not exist.