Afganistan'ın demokrasiye geçiş süreci (2001 sonrası)
Afghanistan's transition to democracy (after 2001)
  1. Tez No: 664195
  2. Yazar: KHAIRUDIN KHAIRI
  3. Danışmanlar: DR. BELMA TOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Taliban'ın 2001 sonlarında düşmesinin ardından Afganistan'da kurulacak yeni düzenin yeni yönetiminin temellerini belirlemeye yönelik müzakereler sonucunda 5 Aralık 2001'de Bonn Anlaşması imzalandı. Bonn Anlaşması, Afganistan'da inşa edilen siyasi ve sivil kurumların temelini oluşturması ve Afganistan'ın yeniden inşasında izlenecek yol haritasını belirlemesi açısından çok önemlidir. Afganistan'ın 2004 anayasanın yazılması halkın katılımı ve siyasi rekabet için verimli bir zemin sağlaması, anayasanın ışığında kitle iletişim araçları, kurumlar ve siyasi partiler oluşturulması, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yürütülmesi, basın ve sivil haklar alanındaki gelişmeler, Afganistan'da başarılı bir demokrasiye geçiş için büyük umutlar doğurdu ve Afganistan'daki demokratik değerlerin ve kurumların her geçen gün güçlendirilmesi ve pekiştirilmesi bekleniyordu. Ancak şiddetin artması, seçimlerin önünde engellerin yaratılması, güvenlik ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamada demokrasiye karşı halkın hayal kırıklığı, basın faaliyetlerinin kısıtlanması, kadınların sivil ve siyasi katılımının azalması ve hukukun üstünlüğünün iyi işlememesi ve demokratik reformların eksikliği, bu ülkede demokrasi konusunda çok büyük ikilemleri beraberinde getirdi.
Özet (Çeviri)
After the fall of the Taliban in late 2001, the Bonn Agreement was signed on December 5, 2001, as a result of negotiations to determine the foundations of the new administration of the new order to be established in Afghanistan. The Bonn Agreement is very important as it constitutes the basis of the political and civil institutions built in Afghanistan and determines the road map to be followed in the reconstruction of Afghanistan. Writing the 2004 constitution of Afghanistan, providing a fertile ground for public participation and political competition, establishing mass media, institutions and political parties in the light of the constitution, conduct of parlamentary and presidential elections and development in press and civil rights raised enormous hopes for successful transition to democracy in Afghanistan and it was expected that democratic values and institutions in Afghanistan be srengthened and consolidated every day. But growth in violence, creation of obstacles in the way of elections, public frustration with democracy in meeting their security and economic needs, restriction of press activities, diminution of women's civil and political participation and lack of the rule of law and barriers laid down in the way of democratic reforms hava brought about huge doubles about democracy in this country.