Bulgar kaynaklarına göre Bulgaristan'ın NATO'ya girişi
Bulgaria's access to NATO according to Bulgarian resources
  1. Tez No: 547886
  2. Yazar: RUKİE YAKUB PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Bulgar kaynaklarına göre Bulgaristan'ın NATO üyelik süreci göz önünde tutularak kronolojik yol ile süreç takip edilmiştir. Birinci bölümde, İkinci Dünya Savaşı sonrası başlayan güçler dengesi sisteminin değişimi ve Bulgaristan'a olan yansımaları sonrasında ülkenin Doğu Blok içerisinde yer almasına yer verilmiştir. Soğuk Savaşla birlikte iki blokta başlayan silahlanma yarışı ve tarafların güvenliklerini sağlamak adına kurdukları güvenlik örgütlerinin nedenlerine ve aralarındaki farklara değinilmiştir. 1980'ler itibarı ile Doğu Bloku' ndaki gelişmelere vurgu yapılmış ve Soğuk Savaşın sona ermesi üzerine de durulmuştur. İkinci bölümde ise 1989 yılı itibarı ile Bulgaristan içerisinde yaşanan çalkantılar sonucunda ülkenin komünizmi bırakıp demokrasiye geçişi ile Batı'ya yönelip NATO' ya üyelik süreci incelenmiştir. Kaybedilen yedi yıl sonucunda, ülke içerisinde 1996-1997 yılları arasında çok ciddi ekonomik kriz yaşanmış ve bunun sonucunda Batı ile entegrasyon fikrine Bulgaristan daha ciddi bakmaya başlamıştır. 2004 yılında İttifak'a tam üye olmayı başarmıştır. Üçüncü bölümde, Bulgaristan'ın İttifak bünyesinde katıldığı uluslararası operasyonlara vurgu yapılmıştır. NATO'ya üye olmadan önce de Bulgaristan'ın İttifak'ın bir üyesi gibi uluslararası operasyonlara vurgu yapılmıştır. Yugoslavya'nın dağılması sonrası Balkanlar'da yaşanan Bosna Savaşı ile birlikte NATO Balkanlar'daki ilk operasyonunu yapmıştır. Daha sonra Kosova Müdahalesi gündeme gelmiş, 2001 Afganistan, 2003 yılında Irak ve 2011'de Libya müdahalelerini gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, Bulgaria's access to NATO, according to Bulgarian resources was followed chronollogically. The changes in the system of the balance of power which began in the end of Second World War and its reflections to Bulgaria, included in the first chapter. As a result, the country was included in the Eastern Block. The Cold Wars year followed by armament race of two blocks. Two sides of the bloks to ensur their security established the security organizations, which were different in their stucture. During the 1980s, in the Eastern Bloc some important developments took place which have ended Cold War. In the second part, Bulgaria's transition from Communism to Democracy and its process of NATO membership after the turmoil in 1989 year have been examined. As a result of the seven years lost, the country experienced a very serious economic crisis between 1996-1997 and Bulgaria have began to look more seriously at the idea of integration with the Western World. In 2004 it became a full member of the Alliance. The third chapter emphasizes the international operations of Bulgaria within the Alliance. Although, the country was not a member of NATO, it took place in the international operations of the Alliance, NATO carried out its first operation in the Balkans with the Bosnian War. Fallowing the Kosovo Intervention, the war in Afghanistan, Iraq in 2003 and Libya in 2011 came into question.