Mescidleri süslemeyi yasaklayan rivayetlerin tahlili
The analysis of narratives which forbid ornamenting mosques
  1. Tez No: 664216
  2. Yazar: MEHMET SABİH AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Mescidler ya da günümüz ifadesiyle camiler, İslâm kültürünün ve medeniyetinin en önemli sembollerinden biridir. Bu yüzden tarihin her döneminde cami inşasına önem verilmiş, zamanla büyük ve ihtişamlı camiler inşa edilmiştir. Bazı âlimlerin hadis kaynaklarında yer alan ve mescidlerin süslenmesi ve gösterişli bir şekilde inşa edilmesini yeren rivayetlere dayanarak camilerin süslenme işini hoş görmedikleri bilinmektedir. Araştırmamızda mescidlerin süslenmesini yasaklayan söz konusu rivayetler tespit edilip sened ve metin açısından tahlilleri yapılmış ve böylece bunların doğru anlaşılmasına katkı sağlamaya çalışılmıştır. Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, amacı ve önemi ile metodu ve kaynakları hakkında bilgi verilmiş, bazı kavramlar ve ma'bedlerin kısa tarihçesi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde mescidleri süslemeyi yasaklayan rivayetlerin tespiti ve senedlerinin tenkidi üzerinde durulmuş, ikinci bölümde tespit edilen rivayetlerin metin ve muhteva tenkidi yapılmıştır. Çalışma sonuç ve değerlendirme kısmıyla bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Masjids, or mosques as we call them today, are one of the most important symbols of Islamic development and civilization. Therefore, the construction of mosques has been given importance in every period of history, and over time, large and magnificent mosques were built. It is known that some âlims do not tolerate the decoration of mosques, based on the rumors in hadith sources that claim to decorate and build masjids in a splendid way. In our research, these rumors prohibiting the decoration of masjids were identified and analyzed in terms of sened and text and in this way tried to contribute to be understood correctly. Our research consists of an introduction and two parts. In the introduction, information was given about the subject, purpose, and importance of the research, its method and sources, and a brief history of some concepts and temples were emphasized. In the first chapter, the detection of rumors prohibiting decorating the thishs and the criticism of their seneds were emphasized, and in the second chapter, the subject and content of these rumors were criticized. The study was completed with the results and evaluation part.