Gebelerde obezitenin yenidoğan bebeklerinde etkileri
Effects of obesity in pregnancy on newborn babies
  1. Tez No: 664244
  2. Yazar: NURTEN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gebelerin boy kiloları ölçülerek hesaplanan Vücut Kitle İndeksleri (VKI) ile yenidoğan bebeklerinin antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda Ocak 2011 ve Haziran 2020 tarihleri arasında Beykoz İlçesinde takip edilmiş ve doğum yapmış gebelerin Vücut Kitle İndeksleri (VKI) ile bebeklerinin boy, kilo ve baş çevresi ölçümlerine ait kayıtlar retrospektif olarak incelendi. İzlemler sırasında Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 30 ve üzerinde olan gebelerden (Obez) çalışma grubu, aynı tarih aralığında izlem yapılmış VKİ
Özet (Çeviri)
Objective: In the present study it was aimed to evaluate the Body Mass Index (BMI) of pregnants and the anthopometric measures of their newborn babies. Materials and Methods: BMI of four hundred pregnant women who were followed up in Beykoz district between January 2011 and June 2020 and the records of the height, weight and head circumference measurements of their babies were retrospectively analysed. During the follow-up, the study group was formed in the pregnant women with a Body Mass Index (BMI) of 30 and above, and the control group among the pregnant women with a Body Mass Index (BMI) of