Kastamonu yöresi karaçam meşcerelerindeyaprak alan indeksi ile çeşitli meşcere özellikleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of relationships between leaf area index and stand characteristics in crimean pine stands of Kastamonu region
  1. Tez No: 664259
  2. Yazar: BATIN MEHMET YER
  3. Danışmanlar: DOÇ. OYTUN EMRE SAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu yöresinde yayılış gösteren eşit yaşlı, saf ve doğal karaçam meşcereleri için yaprak alan indeksi (YAİ) ile çeşitli meşcere özellikleri (orta çap, meşcere yaşı, üst boy, bonitet endeksi, ağaç sayısı, göğüs yüzeyi, sıklık derecesi, tepe biyokütlesi ve tepe boyutları) arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 119 örnek alan alınmış ve örnek alanlara ilişkin YAİ ve diğer meşcere özellikleri belirlenmiştir. YAİ ile meşcere özellikleri arasındaki ilişkiler Korelasyon Analizi ile ortaya konulmuş ve YAİ ile orta çap, üst boy, bonitet endeksi, ağaç sayısı, göğüs yüzeyi, sıklık derecesi ve tepe biyokütlesi arasında pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. YAİ'nin yaş, sıklık ve bonitet sınıflarına göre değişimi Varyans Analizi ile incelenmiş ve sıklık ve bonitet sınıfları bakımından anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Regresyon Analizi yardımıyla da meşcere özelliklerinden yararlanılarak YAİ değerlerinin tahmin edilmesinde kullanılabilecek regresyon denklemleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, 7'si literatürden alınan ve 4'ü de bu çalışmada geliştirilen toplam 11 regresyon modeli için parametre tahminleri yapılmış ve geliştirilen modeller çeşitli istatistiksel ölçütler (düzeltilmiş belirtme katsayısı (Rdüz2), ortalama hata (OH), ortalama mutlak hata (OMH), hata kareler ortalamasının karekökü (HKOK), Akaike bilgi ölçütü (AIC)) yardımıyla karşılaştırılmıştır. Yapılan rölatif sıralama sonucunda bonitet endeksi ve sıklık derecesinin bağımsız değişkenler olarak yer aldığı D-1 modelinin en başarılı regresyon modeli olduğu ve YAİ tahminlerinde kullanılmasının uygun olduğu belirlenmiştir. D-1 modeline ilişkin düzeltilmiş belirtme katsayısı (Rdüz2) ve hata kareler ortalamasının karekökü (HKOK) değerleri sırasıyla 0,631 ve 0,44 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationships between leaf area index (LAI) and some stand characteristics (quadratic mean diameter, stand age, dominant height, site index, number of trees, basal area, stand density, crown biomass and crown dimensions) for even-aged, pure and natural Crimean pine stands in Kastamonu region. For this purpose, the LAI and other stand characteristics were determined in 119 sample plots. The correlation analysis was used to evaluate the relationships between the LAI and stand parameters, and as a result, positive correlations have been found between LAI and stand density, basal area, number of trees, site index, dominant height, and crown biomass. ANOVA was used to examine of the LAI according to age, stand density and site classes. It was determined that there are significant differences in terms of stand density and site classes. To estimate the LAI using the stand characteristics, regression equations have been developed. For this purpose, parameter estimates were made for 11 regression models, seven of which were taken from the literature and the other four models were developed in this study. The models developed were compared with various statistical criteria (adjusted coefficient of determination (Radj2), mean error (ME), root mean square error (RMSE), Akaike information criterion (AIC)). According to the relative ranking results, the D-1 model, in which site index and stand density are included as independent variables, was the most successful regression model and it is appropriate to use for LAI estimates. Adjusted coefficient of determination (Radj2) and root mean square error (RMSE) values for the D-1 model were calculated as 0,631 and 0,44, respectively.