The correlati̇on between vi̇tami̇n d3 and super oxi̇de di̇smutase enzyme (sod) i̇n pati̇ents wi̇th ki̇dney pati̇ents
Böbrek hastalarında D3 vitamini ve Süper oksit dismutaz enzimi (SOD) arasındaki korelasyon
  1. Tez No: 664258
  2. Yazar: AHMED HASSAN SALIH ALBO ANAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH) büyük önem taşıyan bir hastalıktır. Etkisinin boyutu, yüksek yaygınlık ve yüksek ölüm oranlarına yansır. Çalışmamızın amacı, böbrek hastalığı olan hastalarda D vitamini eksikliğinin kökenini, önerileri takip eden D vitamini takviyesinin oranını ve birkaç serum parametresi üzerindeki etkisini değerlendirmektir: fosfor dengesi, paratiroid hormonu, 25 (OH) D, 1 , 25 (OH) D. Çalışma ayrıca Süper oksit dismutaz enzim (SOD) aktivitesini ölçen bir antioksidan enzim tanımlama sistemi ve enzimatik olmayan bir antioksidan sistemi içeriyordu. Hastaların % 79.59'unun optimal seviyeden daha düşük D vitamini konsantrasyonlarına sahip olduğu gözlemlendiğinde, D3 vitamini yanlış alan hastaların fosfat seviyesi yaklaşık% 20 ve yetersiz miktarda D3 vitamini alan hastaların konsantrasyonları 25'tir. (OH) D yeterince alınanlardan önemli ölçüde daha düşük. 12 hastada paratiroid hormonunda hafif bir artış gözlemledik. Oksidatif stres durumunda, kontrol grubu ile ön tanı arasında önemli farklılıklar tespit edildi. KBH'nin, vitamin D3'ün azalmasının yanı sıra antioksidan enzimler SOD ve katalazın (CAT) azalmış aktivitesinin bir işareti olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) is a disease of great importance. The extent of its impact is reflected in its high prevalence and high mortality rates. Our study aims to evaluate the origin of vitamin D deficiency in patients with kidney disease, the proportion of vitamin D supplementation following the recommendations, and its effect on several serum parameters (phosphorus balance, parathyroid hormone, 25 (OH) D). 1, 25 (OH) D. The study also included an antioxidant enzyme identification system that measures Superoxide dismutase enzyme (SOD) activity and a non-enzymatic antioxidant system. it was observed that 79.59% of patients had vitamin D concentrations lower than optimal, patients who received vitamin D3 incorrectly had a phosphate level of about 20% and those who received insufficient vitamin D3 had a significantly lower concentration of 25 (OH) D than those who received sufficient vitamin D3. We observed a slight increase in parathyroid hormone in 12 patients. Significant differences were found between the control group and pre-diagnosis in the case of oxidative stress. CKD is thought to be a sign of decreased activity of the antioxidant enzymes SOD and catalase (CAT), as well as decreased vitamin D3.