Anadolu pop/rock'ta toplumsal belleğin izini sürmek: 1960'lı ve 1970'li yıllar
Tracing social memory in Anatolian pop/rock: 1960's and 1970's
- Tez No: 664314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM DEPELİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, 1960'lı ve 1970'li yıllarda Anadolu pop/rock müziğinin toplumsal belleğin içine nasıl yerleştiği sorusunu merkeze almaktadır. Kuramsal repertuvarında toplumsal bellek, popüler bellek ve kültürel/iletişimsel bellek kavramsallaştırmalarını ele alan bu tezde, Anadolu pop/rock'ın izinin bellek anlatılarında sürülmesi amaçlanmıştır. Anadolu pop/rock'ın bellekteki yansımalarını anlama gayretiyle sunulan kuramsal ve kavramsal çerçeveden hareketle görüşmecilerin anlatıları incelenmiştir. Derinlemesine görüşme yöntemi nitel araştırma kapsamında veri toplama metodu olarak belirlenmiştir. Görüşmeler on beş görüşmeci ile yarı yapılandırılmış sorular rehberliğinde gerçekleşmiş ve analize dâhil edilmiştir. Görüşmelerin yanı sıra, destekleyici sözlü ve yazılı kaynaklardan yararlanılmış ve anlatıların bu bileşenlerle analiz edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma bu çerçevede Türkiye toplumsal tarihinin sosyo-politik kırılma noktalarını Anadolu pop/rock müziği üzerinden kurulan bellek anlatıları yoluyla izlemiştir. Bu tez, Anadolu pop/rock'ın toplumsal olayları, değişim ve dönüşüm süreçlerini içine alış biçimlerinin serimlenebileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, 1960'lı ve 1970'li yılların toplumsal gerçeklerine daha yakından bakabilmek için Anadolu pop/rock'ın yeni ve kapsayıcı bir pencere açtığı görülmüştür. Bununla birlikte, Anadolu pop/rock'ın görüşmecilerin bellek anlatılarına çeşitli duygulanım ve coşkulanımlar ile yerleştiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, Anadolu pop/rock, içinde yer aldığı sosyo-kültürel bağlama ilişkin zengin bir izlek sunarak toplumsal bellek inşasının çeşitli boyutlarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the question of how Anatolian pop/rock music was situated in social memory in 1960's and 1970's. By placing social memory, popular memory, and cultural/communicative memory at the core of the theoretical framework, this thesis aims to trace Anatolian pop/rock in the narratives of memory. The memory narratives collected from the interviewees were analysed based on the theoretical and conceptual framework developed for grasping memory projections of Anatolian pop/rock. Data were collected through fifteen semi-structured in-depth interviews employing the techniques of in-depth interviewing approach. Additional written and verbal resources were utilised to analyse the narratives in detail. In this vein, the study traces socio-political milestones of Turkey through memory narratives of Anatolian pop/rock. The results indicate that Anatolian pop/rock embraces waves of change and transformation in the 1960's and the 1970's in Turkey. In this regard, Anatolian pop/rock provides an overarching framework to further evaluate the social realities of Turkey in those years. The results further indicated that Anatolian pop/rock was intertwined with various feelings (e.g., enthusiasm, excitement among others) linked with social memory. To conclude, Anatolian pop/rock demonstrated various aspects of social memory construction by providing a broad understanding of the socio-cultural context it belongs to.