Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımlar ve uluslararası ticaret ilişkisi
The relationship between foreign direct investments and international trade in Turkey
- Tez No: 664316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımlar ve uluslararası ticaret ilişkisi ayrıntılı olarak incelenmektedir. Çalışmada, doğrudan yabancı yatırım kavramı, doğrudan yabancı yatırım kararlarında belirleyici olan faktörler ve doğrudan yabancı yatırımların ekonomilere olan katkıları açıklanmaktadır. Doğrudan yabancı yatırımların ekonomik etkilerine ilişkin kapsamlı bir literatür incelemesi yapılmakta ve sonuçlar sistematik bir şekilde sunulmakladır. Bu doğrultuda, Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımlar ve uluslararası ticaret ilişkisi belirlenmeye çalışılmaktadır. Literatür izlenerek elde edilen sonuçlar, Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımlar ve uluslararası ticaret arasında karşılıklı ve pozitif bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, doğrudan yabancı yatırımların uluslararası ticaretteki açıklık derecesine de bağlı olduğu görülmektedir. Buna göre, Türkiye'nin ticaretini geliştirmek için doğrudan yabancı yatırımları artırmak durumunda olduğu gibi ve bunu gerçekleştirmek için de yine uluslararası ticaretini geliştirmek durumunda olduğu yaygın bir sonuç olarak karşımıza çakmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between foreign direct investments and international trade in Turkey is comprehensively examined. In the study, the foreign direct investment term, factors determining foreign direct investment decisions, and contributions of foreign direct investments in the host economies are explained. Besides, the existing literature on the economic contributions of foreign direct investments are reviewed in details and the findings are provided systematically. In the context of Turkey, the study aims to determine the nexus between foreign direct investments and international trade. It is determined from the literature review that there is a mutual and positive association between foreign direct investments and international trade in Turkey. On the other hand, it is widely revealed that foreign direct investments are affected by trade openness. Therefore, it is commonly concluded that Turkey needs to attract more foreign direct investments to increase international trade that the increased trade consequently leads to an increase in foreign direct investment attraction of Turkey as well.