Küreselleşmenin sosyal boyutları ve Türkiye açısından etkileri
The Social dimensions of globalization and its effects on Turkey
- Tez No: 130078
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERDUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
ÖZET Küreselleşme, artan uluslararası ticaret bağlamında ülkelerin karşılıklı bağımlığını ifade eden bir süreçtir. Bu süreç, üretimin ulus ötesi işletmeler aracılığıyla küresel ölçekte gerçekleştirilmesini içermektedir. Uluslararası yatırımların ulus ötesi işletmeler aracılığıyla hızla artması, kuşkusuz bu süreci tamamlayan unsurlardan biridir. Bu anlamda, dünya ticareti ve doğrudan yabancı yatırımların hacmi konusundaki veriler, bu bütünleşme sürecini desteklemektedir. Ancak, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ise bu sürecin hızlanmasında kuşkusuz başat rol oynamaktadır. Çalışmada, küreselleşme süreci ve bu sürecin sosyal boyutunun varlığı irdelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın birinci bölümünde küreselleşme, küreselleşme sürecinin unsurları ve kimi zaman küreselleşme süreciyle karıştırılan bölgesel bütünleşme süreçleri incelenmiştir. İkinci bölümde, küreselleşme sürecinin sosyal boyutunun var olup olmadığı araştırılmakta ve hem ulusal, hem de küresel ölçekte ortaya çıkan sosyal sorunlar incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, küreselleşme sürecinin Türkiye üzerine yansımaları değerlendirilmekte, bu anlamda ülkemizde yaşanan sosyal sorunların küreselleşme süreci ile ilişkisi irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization refers to a process in which there is a bilateral dependence among countries in the context of international trade. Production is carried out at global level by multinational corporations in globalization process. Another aspect of globalization process is that international investments take place at increasing rate by multinational corporations. In this context, data on world trade and foreign direct investments support this integration process. However, developments in information and communication technologies have played the key role at increasing globalization process. This study examines globalization process and the social aspect of globalization process. In this context, globalization, components of globalization process and regional integration sometimes considered equal with globalization are examined in the first part. In the second part, it is examined that if globalization has a social aspect. In addition, social problems at both national and global level are examined. In the third part, the effects of globalization process on Turkey are evaluated. In this context, the relation between social problems in Turkey and globalization process is examined. VII