Sakin şehir ağına dahil olmanın destinasyon üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri: Akyaka ve Seferihisar örneği
Positive and negative effects on destination of including in the slow city network: The example of Akyaka and Seferihisar
  1. Tez No: 664340
  2. Yazar: İLHAN AVCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle birlikte yerel kültür, yerini popüler kültürün etkisine bırakarak zaman içerisinde yok olmaktadır. Hızla modernleşen dünya topluma her ne kadar fayda sağlasa da yanında birçok olumsuzluğa neden olmaktadır. Modernleşme sonucunda kentlerin doğal yapısı her geçen gün değerini ve fiziksel yapısını kaybetmektedir. Doğal kaynaklar, kültürel yapı, tarihsel doku kentler üzerinde artık çekicilik unsuru oluşturmamaktadır. Dünya genelinde hızla yayılan küreselleşme, küçük kentler üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilere yanıt verebilmek için Sakin Şehir (Cittaslow) hareketi başlatılmıştır. Akyaka ve Seferihisar kentlerinde yaşayan yerel halkın sakin şehir olmanın destinasyon üzerindeki etkisinin incelendiği bu çalışmada, araştırmanın birinci bölümünde yavaş hareket felsefesi ve sakin şehir(cittaslow) hareketi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde, destinasyon ve destinasyon yönetimi kavramları ile ilgili literatür taraması yapılarak detaylı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, araştırmanın deseni, bulguların yorumlanması ve sonuç kısmı yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, sakin şehir olmanın destinasyon üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla karma yöntemden yararlanılmıştır. İzmir'in Seferihisar ve Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka mahallesinde yaşayan yerel halkın“Sakin Şehir”hareketi hakkında düşüncelerini öğrenebilmek amacıyla 2020 Temmuz-Ağustos ayları arasında yüz yüze anket uygulanmıştır. Uygulanan anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcının demografik özellikleri içeren 8 soru bulunmaktadır. İkinci bölümde ise araştırma ile ilgili 37 kapalı uçlu soru bulunmaktadır. Elde ettiğimiz anket verileri IBM SPSS Statistics 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada değişkenler normal dağılım şartlarını taşımadığı için non-parametrik analizler kullanılmıştır. Araştırmada elde ettiğimiz verilerden iki grup arasındaki farkı bulabilmek için Mann Whitney U Testi (MW), ikiden fazla grup arasındaki farkı bulabilmek için ise, Kruskal Wallis H-Testi (KW) kullanılmıştır. Araştırmada Muğla/Akyaka ve İzmir/Seferihisar'daki uzman kişiler, akademisyenler, valilik, kaymakamlık ve yerel halkın görüşlerini öğrenebilmek amacıyla nitel araştırma yöntemi olan görüşme yönteminden yararlanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 27 adet yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yapılan görüşme kayıtları MAXQDA 2020 paket programıyla 4 ana tema altında kodlama cetveli oluşturmak amacıyla içerik analizi yapılmıştır. Kodlama cetvelinde yer alan 4 ana tema atında 27 alt tema bulunmaktadır. Bu çalışma, Akyaka ve Seferihisar kentlerinde yaşayan yerel halkın sakin şehir hareketine olan görüşleri doğrultusunda şehir olmanın destinasyon üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymuştur. Ayrıca çalışma, Türkiye'de bulunan sakin şehirlerin, cittslow olduktan sonra karşılaşabilecekleri sorunlar belirtilmiş ve sakin şehir olmak isteyen kentlere öneriler sunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Yavaş Hareket Felsefesi, Cittaslow, Slow Food, Destinasyon, Destinasyon Yönetimi, Sakin Şehir Akyaka, Sakin Şehir Seferihisar
Özet (Çeviri)
With the effect of globalization, local culture is gradually disappearing, leaving its place to the influence of popular culture. Although the rapidly modernizing world provides benefits to society, it also causes many negativities. As a result of modernization, the natural structure of cities loses their value and physical structure day by day. Natural resources, cultural structure, historical texture no longer constitute an attraction factor on cities. The Cittaslow movement was initiated in order to respond to the negative effects of globalization, which is rapidly spreading around the world, on small cities. In this study, which examines the effect of being a calm city on the destination of the local people living in Akyaka and Seferihisar cities, general information about the slow movement philosophy and the cittaslow movement is given in the first part of the study. In the second part, detailed information is given by scanning the literature on the concepts of destination and destination management. In the third part, the research design, interpretation of the findings and the conclusion part are included. In this thesis, mixed method was used to evaluate the effect of being a quiet city on the destination. A face-to-face survey was conducted between July and August 2020 in order to learn the thoughts of the local people living in the Akyaka neighborhood of Izmir's Seferihisar and Muğla's Ula district about the“Cittaslow”movement. The questionnaire form applied consists of two parts. In the first part, there are 8 questions about the demographic characteristics of the participant. In the second part, there are 37 closed-ended questions about the research. The survey data we obtained were analyzed using IBM SPSS Statistics 25.0 package program. Non-parametric analyzes were used in the study since the variables were not normally distributed. The Mann Whitney U Test (MW) was used to find the difference between the two groups from the data we obtained in the study, and the Kruskal Wallis H-Test (KW) was used to find the difference between more than two groups. In the research, the interview method, which is a qualitative research method, was used in order to learn the opinions of experts, academicians, governorship, district governorship and local people in Muğla / Akyaka and İzmir / Seferihisar. 27 semi-structured interview forms were used as data collection tools. The interview records were analyzed with the MAXQDA 2020 package program to create a coding schedule under 4 main themes. There are 27 sub-themes in 4 main theme horses in the coding schedule. This study reveals the negative effects of being a city in the destination in line with the view of the local people living in Akyaka and Seferihisar cities on the calm city movement. Also, after Cittslow study of urban residents in Turkey who want to make suggestions and may encounter problems presented from city to city. KEY WORDS: Slow Motion Philosophy, Cittaslow, Slow Food, Destination, Destination Management, Cittaslow Akyaka, Cittaslow Seferihisar