Yetenek yönetiminin çalışanların iş tatminine etkisinde lider-üye etkileşiminin, algılanan örgütsel desteğin ve örgütsel adaletin düzenleyici rolü
The moderator role of leader-member exchange, perceived organizational support and organizational justice in the effect of talent management on employees job satisfaction
  1. Tez No: 664339
  2. Yazar: OSMAN ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu çalışmada, yetenek yönetiminin çalışanların iş tatminine etkisinde lider-üye etkileşiminin, algılanan örgütsel desteğin ve örgütsel adaletin düzenleyici rolünün olup olmadığı ve ayrıca bu değişkenlerin, çalışanların yetenek havuzunda bulunma durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırmanın verileri, Ankara ilinde yetenek yönetimini uygulayan işletmelerde görevli 324 çalışandan online anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin girişinde ve analizinde SPSS 23.0 ve Lisrel 8.8 paket programları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yetenek yönetiminin iş tatminine, lider-üye etkileşimine, algılanan örgütsel desteğe ve örgütsel adalete anlamlı ve pozitif yönde etki ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca yetenek yönetiminin çalışanların iş tatminine etkisinde algılanan örgütsel desteğin düzenleyici bir role sahip olduğu; lider-üye etkileşiminin ve algılanan örgütsel adaletin ise düzenleyici bir role sahip olmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte araştırmada kullanılan değişkenlerin, çalışanların yetenek havuzunda bulunma durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Diğer bir ifadeyle, yetenek havuzunda bulunan yetenekli çalışanların yetenek yönetimi algısının, lider-üye etkileşimi düzeyinin, örgütsel destek algısının, örgütsel adalet algısının ve iş tatmini düzeyinin diğer çalışanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether leader-member exchange, perceived organizational support and organizational justice have a moderator role in the effect of talent management on employees' job satisfaction and also whether these variables differ significantly according to status in the talent pool of employees. The data of the research were obtained using the online survey method from 324 employees in businesses that apply talent management in Ankara province. SPSS 23.0 and Lisrel 8.8 package programs were used in the entry and analysis of the data. As a result of research, it has been determined that talent management has a significant and positive effect on job satisfaction, leader-member exchange, perceived organizational support and organizational justice. In addition, it has been determined that perceived organizational support has a moderator role in the effect of talent management on employee job satisfaction, while leader-member exchange and perceived organizational justice do not have a moderator role. However, it was determined that the variables used in the research differ significantly according to status in the talent pool of employees. In other words, it has been concluded that talent management perception, leader-member exchange level, organizational support perception, organizational justice perception and job satisfaction level of talented employees in the talent pool are higher than other employees.