ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi ve çelik servis merkezinde bir uygulama
ISO 9001: 2015 Quality Management System and an implementation at steel service center
  1. Tez No: 664341
  2. Yazar: İLKE KERDİĞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHLİKA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kalite sistemlerinin kurulu olduğu ve uygulandığı işletmeler birçok yönden kazanç elde etmektedir. Bu çalışmanın yapıldığı X Çelik İşleme ve Ticaret A.Ş. olarak adlandırılan firma, Japonya'da büyük ticari hacme sahip bir kuruluş tarafından kurulmuştur ve yöneticileri Japon'dur. Japon yöneticiler tarafından firmada, ISO 9001:2015 standardına uygun bir kalite yönetim sistemi kurmak, uygulamak, belgelendirme kuruluşu tarafından sertifikalandırılmak, kalite anlayışını firmaya benimsetmek ve bu sistem sayesinde faydalar elde etmek hedeflenmektedir. Bu çalışmada, ISO 9001:2015 standardına uygun olarak kurulan kalite yönetim sisteminin kuruluş aşamaları adım adım ele alınmıştır. ISO 9001:2015 standardına uygun bir kalite yönetim sistemi kurmanın yalnızca bir belgeye sahip olmak mı yoksa firmaya faydalar sağlayan bir araç olarak mı kullanıldığı araştırılmıştır. ISO 9001:2015 standart maddelerinin gereksinimleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Standart gereksinimlerini karşılamak için hazırlanması gereken dokümantasyon ve kayıtlar örneklerle gösterilmiştir. Bu çalışma, ISO 9001:2015 standardına uygun bir kalite yönetim sistemi kurmayı ve uygulamayı hedefleyen firmalara, kalite yönetim sisteminin kurulmasıyla yalnızca bir belgeye sahip olunmadığını, bu sistem sayesinde birçok fayda elde edileceğini göstererek örnek bir çalışma niteliğinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The enterprises where quality systems are installed and implemented get benefits in a lot of ways. The firm which is named as X Steel Processing and Trade Inc. where this study was conducted which is founded by a company who has a big trade volume in Japan and the managers of this company are Japanese. It is aimed to establish and to implement a quality management system in accordance with ISO 9001: 2015 version, to be certified by the certification institutions, to adopt the understanding of quality and to get benefits through this system in this firm by the Japanese Managers. In this study, the establishment stages of the quality management system which is established in accordance with the ISO 9001: 2015 standard are handled step by step. It has been researched whether setting up an ISO 9001: 2015 Quality Management System is simply a certificate or is a tool that benefits for company. The requirements of the ISO 9001:2015 standard articles are explained in detail. The documentation and records that need to be prepared to meet the standard requirements are showed with samples. This study is presented as an exemplary study for companies that aim to establish and implement a quality management system in accordance with ISO 9001: 2015 standard and get benefits through the established quality management system.