Sosyal medyanın kurumsal iletişimde rolü: Bankaların sosyal medya hesapları üzerine bir inceleme
The role of social media in corporate communication: An analysis of banks on social media accounts
  1. Tez No: 664355
  2. Yazar: LEILA AKHMEDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İletişim teknolojilerinin gelişmesi, iletişimin çok daha hızlı ve kolay olmasını sağlamıştır. İnsanların arkadaşları, aileleri, çalışma arkadaşları ve diğer insanlarla daha etkili iletişim kurabilmeleri, haberleri, güncel olayları takip edip paylaşma olanağı elde etmeleri, fikir alışverişinde bulunmaları, tartışma ortamlar bazı yaratmaları açısından dijital iletişim her geçen gün önemi ve talebi daha da arttırmaktadır. Sosyal medya iletişimde yeni bir çığır açmış ve hayatımızın tüm yönlerini etkilemiştir. Sosyal medya sadece insanları değil, ticareti, kurumları, pazarlama ve markaların insanları etkileme araçlarini değiştirmiştir. Kurumsal iletişimin faydasından yaralanmak için iletişimin iki yönlü olması lazımdır. Sosyal medya, etkileşimli bir ortamdır ve sınırsız bir şekilde kullanma imkanı tanıması nedeniyle, iletişim potansiyeline sahiptir. Kurum ve kuruluşlar için bu potansiyelin tanınması çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, kurumsal iletişim faaliyetlerinde sosyal iletişim ağlarının önemini göstermektir. Bu çalışmada, Instagram ve Twitter Türkiye'nin önde gelen ve en popüler sosyal paylaşım sitesidir. Bu nedenle, Türkiye'deki bankalar arasında Instagram ve Twitter sayfasındaki azami hayran kitlesine sahip olan iki banka incelenmiştir. Şirketlerin Instagram ve Twitter sayfalarında olan fan sayısını yükseltmeye, fanları yani hayranları daha faal ve kurumla daha bağlı hale getirerek kurumsal iletişim üzerinde pozitif yönde etkiliyor. Bu kurumsal iletişimin ana görevlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of communication technologies has made communication much faster and easier. Digital communication is increasing the importance and demand day by day in order to enable people to communicate more effectively with their friends, families, colleagues and other people, to keep up with the news, to follow up the current events, to share ideas and to create discussion environments. In social media communication, a new cigar opened and influenced all aspects of our lives. Social media has changed not only people, trade, institutions, marketing and means of influencing brands. In order to benefit from corporate communication, communication needs to be twopronged. Social media is a connection channel that has the potential in terms of communication because of its interactivity and unlimited use. Recognition of this potential is very important for institutions and organizations. The aim of this study is to demonstrate the importance of social communication networks in corporate communication activities. It has been observed that Instagram and Twitter are the most famous social network websites in Turkey. Therefore, the Instagram and Twitter pages of two banks analyzed. Research demonstrate that social media has an affirmative influences on corporate communication by supporting corporations to raise their Instagram, Twitter page followers, making their followers more operative and more busy which is admited one of the essential targets of corporate communication.