The mediating effect of empowerment on the relationship between organizational culture and organizational change recipients' beliefs: Evidence from health care sector
Güçlendirmenin örgüt kültürü ile örgütsel değişime karşı çalışanların inançları arasındaki ilişki üzerindeki aracılık etkisi: Sağlık hizmetleri sektörü
- Tez No: 664354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ PALALAR ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Şirketler; teknolojik gelişmeler, gelişen iletişim olanakları, dijitalleşme ve küresel rekabetle baş edebilmek için uzun süredir değişim baskısı altındadır. Sürekli ve zorlayıcı hale gelen değişim taleplerine zamanında uyum sağlamak için şirketler, işgücünü bu şartlara uygun şekilde konumlandırmak durumundadır. Ancak bu sayede rekabet avantajı kazanmak ve şirketlerin sürekliliğini sağlamak mümkün olabilmektedir. Çalışanların örgütsel dönüşümdeki rolleri önemli ölçüde kabul görse de bu dönüşümde çalışanların dikkate alınmaması hala tartışılan bir konu olmaya devam etmektedir. Bu tez, değişime karşı çalışanların inançlarını (şirketçe değişime ihtiyaç olduğu, değişim için uygulanan yöntemlerin uygun olduğu, çalışan ve örgütsel yeterliliğin bu değişimi gerçekleştirmek için uygun olduğu, değişimden fayda sağlanılacağı ve değişimin yönetim ve çalışanlar tarafından temel olarak desteklendiğine dair inançlar) ve bu inançların örgüt kültürü ve psikolojik güçlendirmeden nasıl etkilediğini ölçerek örgütsel değişim çabalarının insani boyutuna odaklanmayı amaçlamaktadır. Bu kavramların; hazırlık, uygulama ve içselleştirmeyi içeren örgütsel değişimin tüm aşamalarında çalışanlara destek sağlamakta önemli bir rol oynadığı varsayılmaktadır. Çalışmada ilk olarak örgüt kültürü ile çalışanların değişim inançları arasındaki ilişki incelenmiştir. İkinci olarak, psikolojik güçlendirmenin (yapılan işin çalışan için anlamlı olduğu, bu işi yapmak için gerekli yetkinliğe sahip olunduğu ve bu işi yaparken kendisini özgür hissettiği) örgütsel kültür (temel örgüt kültürü ve alt örgüt kültür boyutları katılım, tutarlılık, uyum ve misyon) ile çalışanların inançları arasındaki kısmi aracılık etkisi araştırılmıştır. Olguyu araştırmak için veriler, özel sağlık hizmetleri sektöründen çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış ve 646 cevap tezin veri tabanını oluşturmuştur. Sonuçlar, güvenilirlik ve faktör analizi, geçerlilik testleri, regresyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi gibi çeşitli istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre örgüt kültürü ile değişime yönetim ve çalışma arkadaşları tarafından verilen destek inançları arasında doğrudan bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Değişim ihtiyacı, değişim yöntemi, çalışan ve örgütsel değişim yetkinliği ve değişimden sağlanacak faydaya dair inançlar ile örgüt kültürü arasındaki ilişkinin ise psikolojik güçlendirmenin kısmi aracılık etkisiyle yordandığı gözlemlenmiştir. Bu aracılık etkisinde psikolojik güçlendirmenin çalışanların kendilerine yönelik yetkinlik duyguları ve işten devşirilen anlam alt boyutlarının bütün kültür tiplerinde temel aracılık rolünü oynadığı; çalışanların hissettiği özerkliğin ise örgüt kültürü ve yönetimin değişime verdiği desteğe dair inançları kısmi olarak yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi sonuçlarında ise örgüt kültürünün katılım ve misyon alt boyutları ile çalışanların değişim inançları arasındaki ilişkide psikolojik güçlendirmenin kısmi aracılık etkisi tespit edilmiştir. Tutarlı liderlik davranışları, çalışanlara sağlanan kendi işlerini organize etme özgürlüğü ve çalışanların sürece aktif olarak dahil edilmesi örgütsel değişim çabalarını destekleyecektir. Örgütsel değişim süreçlerinde bu hususların yönetim tarafından dikkate alınması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Organizations are under pressures to change to cope with technological developments, advanced communication systems, digitalization and global competition for a long time. They should maintain their workforce in an appropriate structure to changing environment on timely manner responses to ever-lasting changes. Thus, employees or human asset became more importantly the source of competitive advantage for organizations and survival. Although the importance of employees' roles are highly accepted, underestimation of employee side on organizational transformation still continues to become a debated issue. This dissertation aimed to concentrate on human side of the change efforts through measuring change recipients' beliefs namely discrepancy, appropriateness, efficacy, valence and principal support management and principal support colleagues and how these beliefs are affected by organizational culture, psychological empowerment and their sub-dimensions. These concepts are assumed to play role in getting employees support for a successful organizational change for all periods; readiness, implementation and institutionalization. The first objective of the study was to study the relationship between organizational culture and employees' change beliefs and secondly to research the mediating effect of psychological empowerment on the relationship between organizational culture and employees' change beliefs. For searching the phenomenon, the data was collected from private health care sector through an online survey. 646 responses included in the analyses. The results were analyzed implying statistical methods such as reliability and factor analysis, validity tests, regression analysis and structural equation modeling. The findings indicate that employees' change beliefs; principal support management and colleagues are directly affected by organizational culture whatever the sub-culture type is. Appropriateness, discrepancy, efficacy and valence beliefs are partially mediated by psychological empowerment. Free from being dominant on any organizational culture dimension, psychological empowerment of employees, namely their feelings of competence on themselves and the meaning of change efforts help them regulate their beliefs of organizational change positively. Consistent leadership attitudes toward desired behavior change help decrease questions in change recipients' minds. Management support towards providing employees with autonomy to arrange their work also observed important as much as principal support for organizational change.