Esansiyel hipertansiyon hastalarında diürnal kan basıncı ritminin aortun elastik özellikleri üzerine olan etkisi
Influence of diurnal blood pressure rhythm on aortic elastic propertiesin hypertensive subjects
  1. Tez No: 664395
  2. Yazar: HAKAN FOTBOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YELDA BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Aortun elastik özellikleri sol ventrikül fonksiyonları ve koroner kan akımı için önemli bir belirleyicidir. Ayrıca,“arterial stiffness”aterosklerotik arter hasarlanması ve kardiyovasküler risk belirlenmesinde özet bir ölçü sağlar. Aynı zamanda, gece boyunca daha az fizyolojik kan basıncı düşüşünün olması sol ventrikül hipertrofisi ve daha kötü kardiyovasküler prognoz ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, hipertansif hastalarda aortun elastik özellikleri ile kan basıncı diürnal ritmi arasında bir ilişkinin var olup olmadığını değerlendirmekti. Metodoloji: Çalışma grubuna medikal tedavi alan ve ambulatuar kan basıncı monitörizasyonu (AKBM) yapılan 41 hipertansif hasta dahil edildi. Gece ortalama sistolik kan basıncı(Nm- SKB) düşüşüne göre hipertansif hastalar 3 gruba ayrıldı. Nm-SKB düşüşü (≥10% -
Özet (Çeviri)
Background: Elastic properties of aorta represent an important determinant of left ventricular function and coronary blood flow. Furthermore, arterial stiffness provides a summary measure of atherosclerotic arterial damage and cardiovascular risk. At the same time, it is known that a lower physiologic blood pressure fall during the night has been linked to the presence of left ventriculer hypertrophy and a poorer cardiovasculer prognosis. Aim of this study was to evaluate whether there is a relationship between aortic elastic properties and diurnal blood pressure rhythm in hypertensive subjects. Methods: In the study was included 41 hypertensive patients who were taking medical treatment and had undergone ambulatory blood pressure monitoring(ABPM). The patients were classified according to their night mean systolic blood pressure(Nm-SBP) fall. On the basis of Nm-SBP fall: 10(24.4 %)patients were dippers(with≥10% but