Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda vücut kitle indeksi ve boyun çevresi ölçümlerinin apne hipopne indeksiyle korelasyonu
  1. Tez No: 664396
  2. Yazar: HÜSEYİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Uykuda solunum bozukluğu önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu grup hastalıkların çoğunluğunu ise OSAS oluşturmaktadır. Hastalığın tanısında polisomnografik incelemenin altın standart bir tetkik olduğu bilinmektedir. Fakat; pahalı, zaman alıcı ve özel ekip gerektiren bir çalışma olması, ayrıca yeterli düzeyde çalışma yapabilecek laboratuar sayısının oldukça sınırlı olması nedeniyle, kesin tanı koydurmasalar da, en azından polisomnografik incelemeye alınacak olguların belirlenmesinde BMI ve boyun çevresi değerleri önemli parametrelerdir. Bu çalışmada BMI ve boyun çevresi ölçümünün, OSAS tanısına katkısı araştırılmıştır. MATERYAL METOT: Çalışma 02/2007 – 02/2008 tarihleri arasında, özel bir merkeze başvuran yaşları 22 ile 76 arasında değişmekte olan toplam 100 olgu üzerinde yapılmıştır. Olguların hepsi klinik bulgular ve PSG sonuçlarıyla birlikte OSAS tanısı almıştır. Bu popülasyondan cinsiyet ayırımı yapmaksızın, ilk 100 hasta seçilerek verileri incelendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Respiratory disorders during sleep is a common public health problem. OSAS consists of the vast majority of this group of disorders. PSG is the golden standart diagnostic tecnique. However PSG is an expensive, time consuming, special team requiring test and the psg laboratory quantity is very restricted. BMI and neck circumference values are important parameters to differantiate the cases who are going to be referred to PSG. In our study the contribution of BMI and neck circumference measurements has been evaluated in the OSAS diagnosis. MATERIAL AND METHOD: The study was performed in 100 patients, age of 22-76, referred to a private health center between 02/2007 – 02/2008. All of the patients were diagnosed as OSAS by clinical findings and PSG results. The first 100 patients were selected from this population without sexual differentiation and the findings were evaluated.