Esansiyel hipertansiyon hastalarında fragmente QRS varlığının uzun dönem kardiyovasküler olaylar ile ilişkisi
The relationship between presence of fragmented QRS and long-termcardiovascular events in patients with essential hypertension
- Tez No: 535843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ PÜŞÜROĞLU, DR. EMRE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Esansiyel hipertansiyon hastalarında fragmente QRS varlığının uzun dönem kardiyovasküler olaylar ile ilişkisi Amaç: Hipertansif hastalarda uzun dönem takiplerde fQRS varlığının kardiyovasküler advers olay gelişimi ile ilişkisinin saptanmasıdır. Yöntem: Ocak/2009–Kasım/2018 tarihleri arasında esansiyel primer hipertansiyon tanısı almış 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışma hastaları fragmente QRS (fQRS) varlığına göre fQRS(+) ve fQRS(-) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Uzun dönem takiplerinde fQRS' in belirlediğimiz primer [Koroner Ater Hastalığı (KAH), İnme, Geçici İskemik Atak, Periferik Arter Hastalığı ve tüm nedenlere bağlı mortalite] ve sekonder sonlanım noktaları [primer sonlanım+Konjestif Kalp Yetmezliği (KKY) ve Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY)] ile ilişkisi değerlendirildi. Tek değişkenli ve çok değişkenli analizler ile fQRS'in sonlanım noktaları için öngördürücü değeri araştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 542 hastanın yaş ortalaması 52.93± 11.11 olup 298'i (%55.0) kadındı. Hastaların 224'ünde (%41.3) fQRS tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The relationship between presence of fragmented QRS and long-term cardiovascular events in patients with essential hypertension Aim: The relationship between the presence of fQRS and the development of cardiovascular adverse events in long-term follow-up in hypertensive patients. Method: Patients over 18 years of age who were diagnosed with essential primary hypertension between January / 2009 and November 2018 were included in the study.Study patients were divided into two groups as fQRS (+) and fQRS (-) according to the presence of fragmented QRS (fQRS).Presence of fQRS on long-term follow-up was evaluated with primary endpoints [Coronary Artery Disease(CAD), Stroke, Transient Ischemic Attack, Peripheral Artery Disease and all-cause mortality] and secondary endpoints [primary endpoint + Congestive Heart Failure(CHF) and Chronic Renal Failure (CRF)].The predictive value of fQRS for endpoints was investigated by univariate and multivariate analyzes.