Kişi-örgüt uyumu ve örgütsel sosyalizasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi: Kütahya ilinde bir işletme örneği
Relationship between organi̇zational socialization and person-organization fit: A business case in Kutahya
- Tez No: 664418
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı örgütsel sosyalizasyon düzeylerinin, çalışanların büyük bir motivasyon kaynağı olan kişi-örgüt uyumu arasındaki ilişkiyi incelemeye yöneliktir. Araştırmada örgütsel sosyalizasyon düzeyleri olan eğitim ve gelecek beklentisi, anlama ve iş arkadaşları desteğinin kişilerin örgüte uyumunda etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma Kütahya'da faaliyet gösteren bir üretim işletmesinin beyaz ve mavi yakalı çalışanlarına toplam 150 kişiye uygulanmıştır. Bu anketlerin 149 tanesinden tam dönüş alınmış 1 tanesi ise geçersiz sayılmıştır. Elde edilen veriler SPSS Statistics 23 programı ile analiz edilmiştir. Buna göre veriler normal dağılıma sahip çıkmıştır. Bu sebeple parametrik analizlerden faydalanılmıştır. Örgütsel sosyalizasyon faktörleri ile kişi-örgüt uyumu arasında hipotezler oluşturulmuş olup korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Korelasyon analizi sonucu değişkenler arası anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Regresyon analizi sonucu ise örgütsel sosyalizasyon düzeylerinden eğitim ve gelecek beklentisi düzeyi ile kişi-örgüt uyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı, anlama ve iş arkadaşları desteği düzeyleri ile kişi-örgüt uyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı değildir sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between organizational socialization levels and person-organization fit, which is a great source of motivation for employees. In the research, it was investigated whether the levels of organizational socialization, education, and future expectation, understanding, and support from colleagues, have an effect on individuals' adaptation to the organization. The research was applied to a total of 150 people, white and blue-collar employees of a manufacturing enterprise operating in Kütahya. Full of responses were received from 149 of these questionnaires, and 1 of them was declared invalid. The data obtained were analyzed with the SPSS Statistics 23 program. Accordingly, the data had a normal distribution. For this reason, parametric analysis has been used. Hypotheses were formed between organizational socialization factors and person-organization fit, and correlation and regression analyzes were made. As a result of the correlation analysis, it was concluded that there is a significant relationship between variables. As a result of the regression analysis, it was concluded that the level of education and future expectation from organizational socialization levels and the level of person-organization fit was statistically significant, but not statistically significant between the levels of understanding and colleague support and the person-organization fit.