Halk kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin e-kitap farkındalığı ve kullanımı
E-book use and awareness of public librarians
  1. Tez No: 664434
  2. Yazar: HATİCE ERKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KASIM BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilgi ve teknoloji ortamında yaşanan gelişmeler sonucunda e-kitaplar halk kütüphaneleri dermelerinde yerini almıştır. E-kitapların halk kütüphanelerinde sunulmasının, Türkiye için yeni bir hizmet olduğu bilinmektedir. Hizmetin sunumunda etkin rol alan kütüphanecilere önemli görevler düşmektedir. Bu bağlamda yürütülen bu tezde halk kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin e-kitap hakkında bilgi ve farkındalığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma verilerinin derlenmesinde anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket, Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde çalışan yaklaşık 1086 (bin seksen altı) kütüphaneciye ulaştırılmıştır. Bu kütüphaneciler arasından sadece 402 (dört yüz iki) kütüphaneci anket formunu doldurarak çalışmaya katkı sağlamıştır. Veriler üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda, halk kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin e-kitap bilgi düzeyinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kütüphanecilerin e-kitap kullanımı ile format ve yazılım farkındalık seviyelerinin de yüksek olmadığı saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda halk kütüphanelerinde e-kitapların kütüphaneciler tarafından bilinmesi ve e-kitap farkındalığının kazandırılması gerektiği tespit edilmiştir. Bu alanda kütüphanecilere eğitimler verilmesi, eğitim programlarının oluşturulması ve bu eğitimlerin profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca üniversitede kütüphanecilik eğitimi alan kişilere e-kitap farkındalığı kazandıracak eğitimlerin verilmesi ve/veya ders içeriklerinin eklenmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the developments in the information and technology environment, electronic books have taken their place in public library collections. It is known that offering e-books in public libraries are a new service. Librarians, who take an active role in the delivery of the service, have essential duties. In this context, this thesis aims to reveal the knowledge and awareness of librarians working in public libraries about e-books. A questionnaire technique was used to compile the study data. The survey was delivered to the about 1086 librarians in the Ministry of Culture and Tourism in Turkey. Among these librarians, only 402 (four hundred and two) librarians contributed to the study by filling out the questionnaire. As a result of the data's evaluations, it was determined that the e-book knowledge level of librarians working in public libraries is low. Besides, it was determined that librarians have not high e-book usage and format and software awareness levels. In line with these results, it was realized that librarians should know e-books in public libraries and that e-books should be raised. Librarians should be trained in this field, training programs should be created, and professionals should carry out this training. It is also essential to provide training that will raise e-book awareness and/or add course contents to those studying library sciences at universities.