Eugene-Auguste Ysaye'nin keman-piyano için andante eserinin incelenmesi
An examination of Eugene-Auguste Ysaye's andante for violin-piano
  1. Tez No: 664442
  2. Yazar: ECE AKÇAYÜZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELEK GÜNERİ GÖKÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hazırlanan bu çalışmada, Romantik Dönem sonrasında başta müzik olmak üzere tüm sanat dallarında yaşanan gelişmeye ve Post-Romantizm etkilerinin gelişimine değinilmiştir. Müziğin tonal kavramlardan uzaklaşarak nasıl yenilikçi düşüncelere doğru yol aldığı, bestecilerin tonalite kavramından çıkmak için hangi arayışlar içerisinde olduğu hakkında yapılan kaynak taraması sonucunda elde edilen veriler de çalışmanın içerisine aktarılmıştır. Keman tekniğinin gelişim sürecinde kilometre taşlarından biri olarak bilinen Belçikalı keman virtüözü, besteci ve orkestra şefi Eugene Auguste Ysaye'nin hayatından kesitlere çalışmanın ikinci bölümünde yer verilmiş, hayatından bahsedilirken eserleri üzerine genel bir inceleme yapılarak bestecinin stili de incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise çalışmanın ana konusu olan“Keman ve Piyano için Andante”isimli eserin analizi yapılmış, eserin çalışılan notası üzerinden kesitler alınarak örnekler haline getirilmiş ve bu örnekler üzerinde detaylı açıklamalar çalışmayı okuyacak olan kişilere sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the developments in all branches of art, especially music, and the development of Post-Romance effects were mentioned after the Romantic Period. The data obtained as a result of the literature search about how music moves away from tonal concepts and moves towards innovative ideas, and what composers are seeking to get out of the concept of tonality are also included in the study. Belgian violin virtuoso, composer and orchestra conductor Eugene Auguste, who is known as one of the milestones in the development process of violin technique, is included in the second part of the study. In the last part of the thesis, the analysis of the work named“Andante for Violin and Piano”, which is the main subject of the study, was analyzed, sections were taken on the studied note, and detailed explanations on these examples were presented to those who will read the study.