Geçici koruma kapsamında bulunan Suriye uyruklu yabancıların evlilik alışkanlıkları: Nevşehir ili örneği
Marriable habits of Syrian nationals under the scope of temporary protection: Case of Nevsehir
- Tez No: 664441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
2010 yılında Tunus'ta başlayan ve sonrasında birçok ülkeyi etkisine alan Arap Baharı, sadece hareketlenmelerin yaşandığı ülkeleri değil dolaylı olarak da olsa dünyayı etkilemiştir. Türkiye de Arap Baharından dolaylı olarak etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye, hareketlenmelerin yaşandığı bölgelere yakınlığı ve ticari ilişkiler gibi sebeplerden kaynaklı olumsuz bir şekilde etkilenmiştir. 2011 yılında Suriye'de çıkan iç savaş sonunda pek çok kişi hayatını kaybetmiş, pek çok kişi de komşu ülkelere sığınmıştır. Yaşanan olaylara bağlı olarak ise sınırımıza gelen 3.624.941 kişi Türkiye tarafından ülkeye kabul edilmiştir. Can güvenliği olmadığı için sınırımıza gelen Suriyeli vatandaşların ülkeye kabulü sağlanmış ve sonrasında da bu bireyler Geçici Koruma statüsüne alınmışlardır. İlk olarak kayıt altına alınmalarına öncelik verilen bu bireylerin örf ve adetleri, kültürleri, alışkanlıkları ve Türk toplumu ile uyumlarının nasıl olacağı hususları kayıt işlemleri sonrasında dikkat edilen bir diğer nokta olmuştur. Bu dikkat edilen ve önem verilen uyum hususu sivil bir kurum olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün kurulmasıyla daha da hız kazanmıştır. Çalışma insanoğlunun soyunun devamlılığını sağlayan ve toplumun yapı taşı olan ailenin oluşmasında önemli bir basamak olan evlilik alışkanlıklarını, Geçici Koruma kapsamında bulunan Suriye uyruklu yabancılar tarafından incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma sayesinde Türkiye'de yaşayan, evlilik yapan hatta Türk vatandaşları ile de evlilik yapan Suriyeli bireylerin evlilik kararı alırken hangi hususlara önem verdiği veya vermediği Nevşehir İli kapsamında tespit edilmiştir. Evlilik alışkanlıklarının tespiti amacıyla Nevşehir'de yaşayan Geçici Koruma kapsamında bulunan Suriyelilere anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulaması tesadüfi yöntem ile ulaşılan 250 kişiye yapılmıştır. Elde edilen veriler ile Nevşehir'de bulunan Suriyelilerin ülkelerindeki evlilik uygulamaları ve kendilerinin evlilik konusuna yaklaşımları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra araştırmanın hipotezleri kapsamında Suriye'de özellikle kırsal kesimde yaşayan Suriyelilerin eş seçiminde aile büyüklerinin karar merciinde olduğu anlaşılmıştır. Türk-Arap ilişkileri açısından bakıldığında ise Suriyelilerin Türkiye'ye geldikten sonra Türk halkına karşı bakış açısında olumlu bir değişim olduğu ve bu değişimin de Türkler ile evliliğe bakışı da olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring, which started in Tunisia in 2010 and affected many countries afterwards, affected not only the countries where the movements were experienced, but also the world indirectly. From the Arab Spring in Turkey are among the countries affected indirectly. Turkey, its proximity to areas where there are reasons such as movement and trade relations have ben affected in a negative way sourced. As a result of the civil war in Syria in 2011, many people lost their lives and many people took refuge in neighboring countries. Depending on the limit of 3,624,941 persons while the events coming to our country has been recognized by Turkey. Since these immigrants did not have life security, Syrian citizens who came to our border were admitted to the country and then these individuals were taken into the status of Temporary Protection. The customs and traditions, cultures, habits of these individuals, who are given priority to be registered first, and the issues of how they will be in harmony with the Turkish society have been another point to be considered after the registration process. This issue of harmonization, which has been given importance and attention, gained momentum with the establishment of the Directorate General of Migration Management, a civilian institution. This study is conducted with the aim of examining the marriage habits, which ensure the continuity of the human race and are the building blocks of society, by Syrian nationals under Temporary Protection. Through this study, living in Turkey, even intermarried with the marriage of Turkish citizens who have been identified within the scope of the individual decisions of marriage which gave importance to issues or not, while the Nevsehir Province. A survey was conducted with foreigners living in Nevşehir under the scope of Temporary Protection in order to determine their marriage habits. The questionnaire was applied to 250 people who were contacted randomly. Survey results have been made more understandable by means of statistics and tables. In addition, within the scope of the research hypotheses, it has been understood that the elders of the family are at the decision-making authority in the selection of spouses of Syrians living in Syria, especially in rural areas. In terms of Turkısh-Arab relations that the Syrians have a positive change in attitude towards the Turkish people after coming to Turkey and has been shown to affect the marriage with Turks in view of the positive effects.