Yerel müzik dernekleri repertuvarlarında süreklilik ve değişim: Trabzon örneği
Continuity and change in repertoires of local music associations: The case of Trabzon
- Tez No: 664448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Değişim, sosyal yaşamın kaçınılmazı ve yaşamın bir geleneği olarak; var olan durum üzerinde ortaya çıkan bir başkalaşma sürecidir. Zaman içerisinde var olan her şey değişim yaşamaktadır. Toplumlar değişim ve bu değişimin yanında belirledikleri kavramsal sürekliliklerle varlıklarını devam ettirirler. Bir toplum değişim sırasında belirli öğeleri ayrıştırarak o ögelere süreklilik kazandırır. Süreklilik kazanan ögeler değişim içerisinde varlıklarını devam ettirir veya kalıcı hale gelirler. Müzik, toplumsal değişim neticesinde oluşabilen veya toplumsal değişime neden olabilen en önemli dinamiklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada müziğin var olduğu yerde çeşitli değişim ve süreklilik durumlarının gerçekleştiği söylenebilir. Müzik icrasının yanı sıra kendi içerisinde ayrı bir hiyerarşik düzene sahip ve yeni bir toplumsallaşmanın meydana geldiği dernek koroları çalışmanın örnek olayını oluşturmaktadır. Sosyal yapıları, konumları, kuruluş süreçleri, benzerlik ve farklılıkları gibi özelliklerine göre belirlenen derneklere ait koroların müzik repertuvarları incelenmiş, repertuvarların yaşadığı değişim ve süreklilik durumları irdelenmiştir. Bu irdeleme sırasında özellikle dernek korolarının sosyo-kültürel yapısı ve her anlamda referans olarak aldıkları Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile olan ilişkileri ve etkileşimleri üzerinde durulmuştur. Bu ilişki ve etkileşimleri açıklarken“komünitas”,“modernizm”,“habitus”,“sermaye”ve“hegemonya”kavramlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an inevitable of social life and a tradition of life, change, is a transformation process emerging on the existing situation. Everything that exists changes over time. Societies continue their existence with both change and the conceptual continuities that they determine beside this change. A society separates certain elements during change, giving them continuity. Continuing elements continue their existence in change or become permanent. Music is one of the most important dynamics that can occur as a result of social change or cause social change. At this point, it can be said that there are various change and continuity situations where music exists. In addition to the music performance, the association choirs, which have a separate hierarchical order and where a new socialization has occurred, constitute the case study of the study. The music repertoires of the choirs belonging to the associations that appear according to their characteristics such as their social structures, locations, establishment processes, similarities and differences were examined, and the change and continuity situations of the repertoires were examined. During this scrutiny especially the socio-cultural structure of association choirs and their relations and interactions with Turkish Radio and Television Corporation (TRT) who they take as a reference in every sense are focused. While explaining these relations and interactions, the concepts of“communitas”,“modernism”,“habitus”,“capital”and“hegemony”were used.