Raket sporu ile uğraşan sporcuların sporun sosyal yönden pazarlanmasına ilişkin tutumlarının araştırılması
Investigation of the attitudes of racquet athletes on social marketing of sports
  1. Tez No: 664449
  2. Yazar: OĞUZ KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BUĞRA HAMŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünyadaki her şeyin hızla gelişip değiştiği bu günlerde Spor ve Pazarlama alanlarındaki gelişimin ve değişimin çok hızlı olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Özellikle toplumdaki her bireye hitap edebilen bir çeşitliliğe sahip olan spor, hem izleyici hem de sporcu olarak katılımfırsatısunmaktadır. Bu özellikleri ile spor severlerin dikkatini çekmektedir. Bu büyük ilgi spor severlerin desteklediği klüplerin, bireylerin ve çevrelerindeki insanların yapmış olduğu spor dalını ve spora karşı göstermiş olduğu davranışlarınıda pozitif yönde etkilemektedir. Özellikle raket sporları keyif veren spor dalları olarak bilinmektedir. Raket sporları ne kadar herkesime hitap eden spor dalları olarak bilinmesinin yanı sıra elit spor dalları olarakda bilinmektedir. Bu araştırma Raket Sporcularının Sporun Sosyal Yönden Pazarlanmasına ilişkin tutumlarının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu Süleyman Demirel Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi toplam 318 sporcu öğrencilerden oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Sporun Sosyal Yönden Pazarlanmasında Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada; frekans analizi, faktör analizi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis analizleri yapılmıştır. Verilerin güvenilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that the development and change in the fields of Sport and Marketing is very fast in these days when everything in the world is developing and changing rapidly. Attracting the attention of every segment, the sport appeals to a wide audience with the opportunity to participate both as an audience and as an actor. Racket sports attracts the attention of sports fans with all these features. This interest contributes positively to many situations, from sports activities supported by the audience to sports activities carried out by nearby people. In particular racket sports are known as enjoyable sports branches. Although racket sports are known as sports branch which attracts the attention of every segment, also known as elite sport branches. This research was conducted to determine the attitudes of Racket Athletes about Social Marketing of Sports. The sample group consists of a total of 318 students from the Faculty of Sports Sciences of Süleyman Demirel University. Um Attitude Scale in Social Marketing of Sports used was used to collect data. Study; frequency analysis, factor analysis, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis analysis were performed because the data did not show normal distribution. The data were found to be reliable.