Ortaöğretim öğrencilerinin sosyal yardımlardan yararlanma durumlarının akademik başarıları üzerindeki etkisinin sosyal hizmet perspektifinden incelenmesi
Investigation of the effect of secondary school students 'benefits on social aids on academic successes in the perspective of social services
- Tez No: 664469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TÖRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, Millî Eğitim Bakanlığının yoksul ortaöğretim öğrencilerine yönelik sunduğu sosyal yardımların (Pansiyonlu/yatılı kalma, öğrenim bursu alma, taşımalı eğitimden yararlanma, ücretsiz öğle yemeği ve diğer bazı sosyal yardımların) öğrencilerin akademik başarısına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Sosyal yardımlardan yararlanan ve yaralanmayan yoksul öğrencilerin akademik başarıları karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve farklılık olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Sosyal yardımların, öğrencilerin akademik başarılarına etkileri hususunda okul iç paydaşları olan yönetici (müdür, müdürü yardımcısı) ve öğretmenlerin görüşlerinin ortaya konması araştırmanın bir diğer temel amacı olmuştur. Tez kapsamında; nicel ve nitel araştırmayı ihtiva eden «Karma Desen» kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ortaöğretim kurumlarda okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Arnavutköy ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumlarında, 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 14-18 yaş aralığındaki ortaöğretim öğrencilerinden meydana gelmektedir. Araştırma sonucunda; okulun iç paydaşları olan okul müdürleri, müdür yardımcıları ve öğretmenler, ortaöğretim öğrencilerinin yararlandıkları sosyal yardımların (pansiyonlu kalma, öğrenim bursu, taşımalı eğitim, öğle yemeği vb.) öğrencilerin akademik başarısını olumlu etkilediği düşüncesine sahip olduklarına ilişkin nitel bulgular elde edilmiştir. Ayrıca bazı sosyal yardımların ortaöğretim öğrencilerinin akademik başarıları üzerindeki olumlu etkisi bulunurken bazı sosyal yardımların etkisinin olmadığı yönünde nicel bulgulara ulaşılmıştır. Tezin nihai olarak vardığı temel sonuç okul yönetici ve öğretmenlerinin genel olarak ortaöğretim öğrencilerinin yararlandıkları sosyal yardımların öğrencilerin akademik başarısını olumlu etkilediğini düşündüğü ancak öğrencilere verilen sosyal yardımların ortaöğretim öğrencilerinin akademik başarıları üzerindeki etkisinin sağlanan sosyal yardımın türüne göre farklılaşabildiğine ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of social aids (staying in a hostel / boarding house, receiving education scholarship, taking advantage of bussed education and free lunch and other social asistance) on the academic success of the Ministry of National Education. The academic achievements of the poor students who benefit from social benefits and do not get injured are dealt with comparatively and it is tried to reveal whether there are differences. Another main purpose of the research was to reveal the opinions of the administrators (manager&assistant manager) and teachers who are the internal stakeholders of the school on the effects of social aids on the academic success of the students. Within the scope of the thesis;“Mixed Pattern”, which includes quantitative and qualitative research, was used. The universe of the research consists of students studying in secondary education institutions under the Istanbul Directorate of National Education. The sample of the study consists of secondary education students between the ages of 14-18 who study in the secondary education institutions in Arnavutköy district affiliated to the Istanbul Provincial Directorate of National Education, in the 2019-2020 academic year. As a result of the research; Qualitative findings were obtained that the school principals, vice principals and teachers, who are the internal stakeholders of the school, have the opinion that the social assistance (accommodation, education scholarship, bussed education, lunch, etc.) benefited by secondary school students positively affects the academic success of the students. In addition, while some social aids have a positive effect on the academic success of secondary education students, quantitative findings have been reached that some social aids have no effect. The main conclusion of the thesis is that the school administrators and teachers generally think that the social benefits provided by the secondary school students positively affect the academic success of the students, but the effects of the social assistance provided to the students on the academic achievement of the secondary education students may differ according to the type of social assistance provided.